ARGE 250


TİM'den Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurulmasına yönelik danışmanlık desteği

Turkishtime Dergi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), üyelerine Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurmalarına yönelik danışmanlık hizmeti sağlamaya başladı. Reform niteliğindeki Ar-Ge ve Tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi ile ilgili uygulama yönetmeliğinin ve Bakanlar Kurulu Kararlarının yayımlanmasının ardından TİM de harekete geçti. TİM Dış Ticaret Kompleksinde düzenlenen “Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”nda, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi “500 Ar-Ge ve 500 Tasarım Merkezi” hedefiyle yola çıkıldığını belirtti.

tim-logoSağlanacak bu hizmet ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurulum dinamiklerini gözeterek ilk önce tüm üyeler arasında veriye dayalı, detaylı analiz ve değerlendirmeler yapacak. Danışmanlık hizmeti alma talebinde bulunan üye firmaların TİM web sayfasında bulunan “Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Yeterlilik Bilgi Formu”nu doldurmaları yeterli. Başvuruda bulunacak firmalar arasından potansiyeli olan üyeler tespit edilerek, destek ve avantajlar konusunda farkındalık sağlamaya yönelik bilgilendirmelerde bulunulacak. Bu firmalar ile gerçekleştirilecek birebir görüşmeler ve eğitimlerle firma bazlı avantajların değerlendirilmesinin ardından, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurabilecek olanlara ilgili tüm bilgilendirmeler sağlanacak, yol haritaları oluşturulacak. Hedeflenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısına ulaşma amacı, katma değerli bir hizmet yaklaşımı ile TİM'in sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

TİM'in koordinasyonunda yürütülecek olan ve ülke ekonomisi için çok önemli görülen bu süreçte detaylı araştırmaların ardından Ar-Ge ve teknoloji odaklı firmalara mali, teknik ve hukuki alanlarda bütünleşik hizmetler sunulacak.

Ar-Ge, tasarım, teknoloji ve inovasyonun etkisi ile katma değerli üretimin artması ve buna bağlı olarak ülke ekonomisinin hız kazanmasını hedefleyen bu projenin, 2017 yılı sonuna kadar çok sayıda Ar-Ge veya Tasarım Merkezi kurulması yoluyla katma değerli ihracat hamlesine hız katması bekleniyor.

“Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Yeterlilik Bilgi Formu”

Ayrıntılı bilgi için:  Merve ÖZDEMİR AYDIN

Sistem Global Danışmanlık

E-Posta:  merve.ozdemir@sistemglobal.com.tr

Tel :   0212 709 08 50