AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Türkiye'nin küresel marka atağında sıra pırlantada... Ariş, Avrupa stratejisini Turkishtime'a anlattı

Turkishtime Dergi

Ariş, sadece mücevheratta değil tüm Türkiye’de en eski aile işletmelerinden biri. Ailenin mücevherat ve değerli taş alanında faaliyete başlaması 1906 yılına dayanıyor. Bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş’in dedesi, Mardin’de asırlık bir işletmeye dönüşecek olan işin temelini atıyor. O tarihte elbette ortada Ariş adı yok. Hatta Güzeliş soyadı bile yok; çünkü henüz Osmanlı dönemindeyiz.

1954’te ailenin ikinci kuşağı, Kerim Güzeliş’in babası İstanbul’a gelerek, işi bu kentte devam ettirmeye başlıyor. Üçüncü kuşağın temsilcisi Kerim Güzeliş ise 1972’de, aynı alanda kendi işini kuruyor. Ariş markasının doğum tarihi 1984. Ama 2005 yılına kadar olan dönemi aile, markalaşma hedefinden uzakta, toptan ağırlıklı çalışarak geçirdi. Ariş adı etrafında markalaşma çalışmaları 2005 yılında başlatıldı. Bu tarihte başlayan mağazalaşma atağı sonunda Ariş, Türkiye genelinde 22 satış noktasına ulaştı. Şirketin cirosu 20 milyon TL düzeyinde...

Bugün artık ailenin dördüncü kuşağı işin içinde. Güzeliş ailesi, pırlanta ve değerli taş sektöründe bir asrı çoktan tamamladı, ikinci asra yeni ve çok iddialı hedeflerle girdi.

Ariş, Türkiye’nin küresel marka olmaya başaran ilk pırlanta işletmesi olmayı hedefliyor. Bu hedefe yönelik ilk adım Turquality desteğinin alınmasıydı. Daha sonra Almanya’nın başkenti Berlin’de açılan ilk mağaza geldi. Henüz her şey çok yeni; Berlin’in ünlü alışveriş merkezi Mall of Berlin’deki mağaza, geçen yılın Aralık ayında açıldı. Bu yıl Berlin’de ikinci mağaza açılacak. Ondan sonra Almanya’dan sonra Hollanda ve Avusturya’da açılacak mağazalar gelecek.

Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş'in küresel marka stratejisi şöyle: Önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa’da 15 mağaza açılacak. Ondan sonraki 5 yılda ise Amerika pazarına girilececek. Bu arada Çin pazarına yönelik olarak Hong Kong’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Rusya’da mağazalar açılacak. Küresel pazarlarda tutunmayla geçen ilk 10 yılın ardından gelecek olan 10 yılda ise Ariş, pırlantada dünyadaki en büyük 20 şirket arasına girecek.

Evet, iddialı bir hedef. Kerim Güzeliş, “Ben zor hedefleri severim” diyor.

Ariş'in "Miracle" (mucize) serisinden

Ariş, dünya devleri Cartier, Tiffany gibi markaların yer aldığı A segmentinde markalaşmak yerine Türkiye’den de antrenmanlı olduğu B ve C segmentlerini hedefliyor. Nitekim Almanya’da bu segmentte yer alan ünlü marka Christ’i  kendilerine rakip olarak seçiyorlar. Kerim Güzeliş, Christ’i iyi etüt ettiğini, uzun olmayan bir vadede bu şirketi geçeceklerini belirtiyor. Bunun epey iddialı bir hedef olduğunu anlamak için Christ’in Almanya’da yüzün üzerinde mağazaya sahip olduğunu bilmek gerekiyor...