ARGE 250


Canan Duman'ın yeni kitabı raflarda: "İşin Geleceği Şimdi!"

Turkishtime Dergi

Kurumsal gelişime ve iletişime dair dünyadaki inovatif gelişmeleri yakından takip eden Canan Duman'ın iş dünyasının geleceğine ışık tutan yeni kitabı “İşin Geleceği Şimdi!” çıktı.

Gelişen internet bağlantısı olanakları, dijital teknolojiler, yapay zekâ uygulamaları, aşırı verimli üretim teknikleri, gelişen lojistik olanaklar ve yeni finansal araçlarla artık herhangi bir ülkenin alelade bir kasabasından tüm dünyaya ürün satmak sıradan hâle geldi. Küçük işletmelerle büyük sermaye şirketlerinin aynı kulvarda yarışmaya başladığı yeni bir çağın eşiğinden geçmiş bulunuyoruz.

Tüketim alışkanlarındaki değişim, “iş”in tanımını, süreçleri ve “iş” olarak görülen etkinliğin hem niteliğini hem de nicelik değerlerini dönüştürdü ve bu dönüşüm hızlanarak devam ediyor. Çalışanların, çalışma koşulları, çalışma saatleri ve çalışma anlayışları değişirken, tüketicilerin de bizatihi kendi çalışanlarının da kurumlardan beklentileri gözle görülür şekilde farklılaşmaya başladı.

İş gücünün artık “mavi yakalı”, “beyaz yakalı” gibi ayrımların flulaştığı bir alanda kendisini ifa etmek istemesi, performans eksenli değerlendirme yöntemlerinden deneyim esaslı kazanım yöntemlerine geçişi de hız kazandı.

Peki, bundan sonra ne olacak?

Canan Duman, “İşin Geleceği Şimdi!” kitabında bu soruya yanıt arıyor. Bir yandan dijital dönüşümün insanlara, şirketlere ve devletlere neler getirdiğine odaklanan yazar, diğer yandan yapay zekâ ve robotik sistemlere dayalı imalat yönetiminin iş gücünü ve verimliliği nasıl etkilediğine değiniyor. Çalışanların bu yeni sistem karşısındaki belirleyici tutumlarını da mevcut yetersizlik ve uyumsuzluklarını da derin bir analizle sorgulayan yazar, klasik ütopyalardaki geleceğin artık geldiğini, geniş çaplı etkileriyle analiz ederek savlıyor ve dönüşümün “yol haritası”nı ortaya koyuyor.

Canan Duman kimdir?

Üniversite eğitimini grafik tasarım üzerine tamamladı. İş hayatına atıldığı ilk günden bugüne geçen yirmi bir yıllık sürede öğrenme hevesini hiç kaybetmedi. Yaşam boyu öğrenmenin gereğine ve önemine inandı. 1998 yılında muhabir olarak çalışma hayatına atıldı. On beş yıl çalıştığı basında yazı işleri koordinatörlüğü, genel yayın yönetmenliği, reklam satış müdürlüğü, proje ve iş geliştirme yönetmenliği görevlerini üstlendi. 2013 yılında basında edindiği deneyimi ve vizyonu kurumsal tarafa taşıyarak, kurumsal iletişim/insan kaynakları yöneticisi olarak çalıştı.

Kurumsal hayattaki yirmi yıllık deneyiminin ardından 2018 yılının kasım ayında CD & Company / Corporate Development and Communication Consultancy ajansını kurdu. Kurumsal gelişime ve iletişime dair dünyadaki inovatif gelişmeleri yakından takip eden Duman, kariyerine eğitmen, yazar, kurumsal gelişim ve iletişim danışmanı, konuşmacı olarak devam etmektedir.

Canan Duman’ın “Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder?” adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.