AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Haftanın girişim öyküsü: Sellanycar.com ve Saygın Yalçın...

Barış Soydan

Turkishtime özel röportaj

Sellanycar.com, aracını satmak isteyen herkese alım garantisi veriyor. İlginç projenin arkasında Almanya’da doğup Dubai’de zengin olan bir girişimci var.

 

Saygın Yalçın, son dönemin en ilginç internet projelerinden Sellanycar.com’un kurucusu ve CEO’su. Bilenler biliyor, Sellanycar, ikinci el otomobil piyasasına fırtına gibi girdi. İkinci el araç satmak isteyenlere müşteri olarak hizmet veriyor. Aracını satmak isteyen herkes, site üzerinden fiyat teklifi alabiliyor. İkinci adımda, İstanbul’da dört ayrı yerde bulunan merkezlerde ekspertiz yapılıyor. (Ekspertiz aşamasında fiyat teklifi değişebiliyor.) Taraflar anlaşırlarsa Sellanycar, evrak işlemlerini de üstlenip fiyatı hemen ödüyor. Peki şirket bu işten nasıl para kazanıyor? Geçtiğimiz ay buluştuğum Saygın Yalçın, “Aldığımız otomobilleri filo şirketlerine ve galerilere satıyoruz” diyor. Alım satım işlemi online ortamda, açık artırma yöntemiyle yapılıyor. Otomobiller en yüksek fiyatı verene satılıyor. Sellanycar, komisyondan kazanıyor. Bu süreçte en büyük faydayı galeriler ve filo şirketlerinin sağladığını tahmin etmek güç değil. Bu şirketler normalde günde 5-6 alıcıyla buluşabiliyorken Sellanycar sayesinde artık yüzlercesi ile bir araya gelebiliyor.

Saygın Yalçın’ı, benzeri internet girişimcilerinden ayıran özellik, projesini yurtdışında hayata geçirip daha sonra Türkiye’ye taşımış olması. Sellanycar’ın kurulduğu ülke Birleşik Arap Emirlikleri. Saygın Yalçın’ı Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentine taşıyan hayat yolculuğu da hayli enteresan. Yalçın, Almanya doğumlu. Babası doktor, annesi avukat. Ailesinin isteğiyle tıp eğitimine adım atmak için bir hastanede üç ay staj yapmış. Bu sırada doktorluğun hiç de kendisine uygun olmayan bir meslek olduğunu anlamış. Ve kendi yolunu çizmek için Almanya’da girişimci üniversitesi olarak bilinen WHU’da eğitim almayı seçmiş. Mezun olduktan sonra internette büyük fırsatlar sunduğuna inandığı Dubai’ye giderek B.A.E.’nin en büyük özel alışveriş şirketini kurmuş. “Dubai’nin Markafonisi” olarak tanımlanabilecek bu site çok büyük başarı kazanmış. Yalçın, kurduğu ilk siteyi iki yıl önce Ortadoğu’nun en büyük e-ticaret şirketine sattı. Ardından Türkiye’ye geldi. Yeni projesinin ne olması gerektiğini düşünürken otomobilini satmaya çalıştı. “Altı haftada on dokuz kişiyle görüştüm ve bu işin çok can sıkıcı olduğunu anladım” sözleriyle anlatıyor, o günleri. Bu süreçte çektiği sıkıntılar, ikinci el otomobil alım satımında yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunu anlamasını sağladı. Ve üç ay sonra Dubai’de Sellanycar’ı kurdu. Kısa sürede BAE’nin en büyük ikinci el otomotiv şirketi konumuna yükseldi. Daha sonra İstanbul’a gelerek Türkiye şubesini açtı.

Yalçın, Facebook, Yahoo gibi küresel bir internet şirketi yaratmayı hedefliyor. Türkiye’de faaliyet gösterirken Türkçe bir isim yerine orijinal isimle devam etmesinin sebebi de bu. Birkaç ay içinde Sellanycar’ın Katar ve Almanya şubeleri de açılacak.

Saygın Yalçın, dolar milyarderleri arasına giren ilk Türk internet girişimcisi olmayı hedefliyor. Başarabilir mi? Kısa sürede kat ettiği büyük mesafe, bu hedefin bir hayal olmadığını gösteriyor.