ARGE 250


ICC, 'Facebook İstasyon'a ortak oldu

Turkishtime Dergi

TOBB, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından kurulan "ICC Girişimcilik Merkezi – İstanbul Bölge Ofisi" açıldı. İmzaların atılmasıyla ICC'nin Facebook İstasyon'a ortaklığı da başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından kurulan "ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi" açıldı.

Açılışta konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TOBB'un Türkiye'deki yeri, ICC ve Facebook'un dünyadaki önemi ve potansiyeli hakkında şöyle konuştu: Türkiye'de sosyal medya çok sık kullanılıyor, şirketlerin kullanımı yüzde 55 ama hala sosyal medyayı istenen ölçüde kurumsal bazda kullanamıyoruz, o yüzden bu girişimcilik ofisleri çok önemli. Temel görevimiz ihracatı artırmak. Geçen sene ihracatımızı yüzde 2,2 artırdık. Dünyada ticaretin olumsuz gittiği, ticaret savaşlarının olduğu bir dönemde Türkiye çok büyük başarı kaydetti ama yeterli değil. İhracatımızın birim kıymeti, 1,34 dolar. Gelişen dünyada, dijital ortamdan daha fazla yararlanarak girişimci sayımızı artırmamız lazım, bunun için de bu merkezler çok önemli. Dünyadaki e-ticaretin hacmi, 4-5 trilyon dolarlardan bahsediliyor, Türkiye'deki ihracat bazında e-ticaretin hacmi sadece 15 milyar dolar. Dolayısıyla gidilecek çok yolumuz var, bu merkezler bu açıdan çok önemli."

Bölgesel bir girişimcilik merkezi vurgusu

TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Bildiğiniz üzere, TOBB, Facebook ve Habitat Derneği iş birliğinde bugün içinde bulunduğumuz 'İstasyon' kurulmuştu. Yani dünyanın en büyük dijital platformunu Türkiye'ye girişimcilik için getirmiştik. Şimdi de dünyanın en büyük iş dünyası örgütü ICC de buraya ortak oluyor.

Bugün attığımız imzalarla ICC Girişimcilik Merkezi’nin ilk bölgesel ofisini İstanbul'da kurmuş oluyoruz. Zira girişimciliğin önemini biliyoruz. İş dünyamızın ve ülkemizin geleceğini girişimcilikte görüyoruz. Türkiye'de girişimciliğin yaygınlaşması ve girişimcilik modellerinin çeşitlenmesi noktasında daha çok katkı vermeliyiz. Ancak bu sayede bölgemizdeki girişimciler küresel ticaret düzeyinde birer oyuncu olabilirler. Küresel düzeyde girişimci olmanın yolu da öncelikle, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinin girişimcileriyle birlikte bölgesel bir girişimcilik merkezi olmamızla gerçekleşebilir."

Hisarcıklıoğlu, Facebook İstasyon projesine ICC'nin katılımının, bölgesel girişimcilik merkezi kavramının önünü açacağını ve daha da güçlenmesini sağlayacağını aktardı.

Facebook, önümüzdeki dönemde aralarında Samsun, Denizli, Kırklareli, Adana, Mersin, Ankara ve Bursa'nın da bulunduğu Türkiye'nin 12 ilinde İstanbul’daki topluluk merkezi Facebook İstasyon’un uydu merkezlerini açmayı planlıyor.