AR-GE 250


Çanakkale Köprüsü’nün 100 kilometrelik yolu için ihale

Turkishtime Dergi

2023’te açılması hedeflenen 1915 Çanakkale Köprüsü’ne bağlanacak Malkara-Çanakkale arasındaki 100 kilometrelik yol için yarın ihaleye çıkılıyor. Teknik olarak yeterli bulunan firmaların tekliflerinde belirttikleri süreleri yarıştırılacak ve en kısa sürede projeyi bitirmeyi hedefleyen firma ihaleyi kazanmış olacak

Neredeyse yarı yarıya yabancı

1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi için 24 firmanın şartname aldığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hem Türkiye’de hem yurt dışında büyük işlere imza atmış yabancı firmaların olduğunu söyledi. Neredeyse yarı yarıya yabancı firmaların olduğunu, 4-5 grubun teklif vereceğini ve bunun daha da artabileceğini de ekledi.

Marmara Bölgesi’nde vazgeçilmez konum

Toplam uzunluğu 354 kilometre olacak otoyolun 5 kilometre üzerinde olacak köprüyle iki yakayı birbirine bağlaması planlanıyor. Marmara Bölgesi’ndeki taşımacılık açısından büyük önemi olan proje, aynı zamanda 31 viyadük, 5 tünel ve 30 köprülü kavşak, 143 alt ve üst geçit köprüsü barındırıyor. Yol, İstanbul ve Balıkesiri Silivri ve Balya ilçelerinden birleştirecek.