AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İnşaat malzemeleri sektörü, 2020 için daha ümitli

Turkishtime Dergi

İnşaat malzemeleri sanayisi, 2019 yılını sınırlı güven artışı ile geride bıraktı. Güven ve beklentilerdeki iyileşmenin sürmüş olması 2020 yılı için ümit verdi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2019 sonuçları açıklandı. Ağustos ayından sonra Bileşik Endeks’te yaşanan üç aylık artış, yılın son ayında kesintiye uğradı. Aralık ayında 0.40 puan düşen Bileşik Endeks, dip seviyelerdeki toparlanmasına mevsimsellik etkisiyle ara verdi. Böylece aralık ayında faaliyetlerde gerileme yaşanmasına rağmen güven ve beklentilerde artış sürdü.

Faaliyet Endeksi’nde eylül ve ekim aylarındaki toparlanmanın ardından kasım ayından sonra aralık ayında da gerileme yaşandı. Aralık ayında özellikle mevsimsellik koşullarının etkisini göstermeye başlamasından faaliyetler olumsuz etkilendi ve Faaliyet Endeksi bir önceki aya göre 2.2 puan geriledi. Ayrıca inşaat sektöründeki yapısal sorunlar da inşaat malzemeleri sanayi faaliyetlerini olumsuz etkilemeye devam etti.

Güvende sınırlı artış sürdü

Güven Endeksi’nde aralık ayında da sınırlı bir artış yaşandı. Aralık ayında faaliyetlerde gerilemeye rağmen güven seviyesi sınırlı ve temkinli artışını sürdürdü. Güven seviyesi aralık ayında bir önceki aya göre 0.21 puan arttı. İç pazarda inşaat sektöründe yaşanan ve kendi dinamiklerinden kaynaklanan sorunlar güveni sınırlamaya devam ediyor.

Beklenti Endeksi’nde ise Aralık ayında da sınırlı bir artış yaşandı. Beklentiler faaliyetlerdeki gerilemeye rağmen artışını sürdürdü. Aralık ayında bir önceki aya göre 0.3 puan artan Beklenti Endeksi, geçen yılın aralık ayının beklentilerinin 5.3 puan altında yer aldı. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler sınırlı ölçüde arttı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerinde sınırlı bir düşüş yaşanırken, alınan ihracat siparişleri aralık ayında da artışını sürdürdü. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi de arttı. Özellikle ihracat siparişlerindeki artış beklentileri destekliyor.

2019’un kayıplarını son aylarda yaşanan toparlanma telafi edemedi. İnşaat malzemeleri sanayisi 2019 yılındaki yüksek kayıplarını 2020 yılında kısmen telafi etmeyi ümit ediyor.

2019’un son çeyreğinde daha çok barter teklifi ile karşılaşıldı. 2019 yılı son çeyrek döneminde barter yapan inşaat malzemesi üreticilerinin yüzde 90’ı barter satışlarının toplam satışları içindeki payının yüzde 1-9 arasında gerçekleştiğini belirtti.