Turkishtime AR-GE 250


Türkiye Sanayisinin Lokomotifleri Organize Sanayi Bölgeleri: ADANA'NIN İHRACATINI AOSB BÜYÜTÜYOR

Turkishtime Dergi

RÖPORTAJ-HABER SERİSİ

Hepimizin bildiği gibi, Türkiye'nin geleceği üretimde ve ihracatta yatıyor. Üretimin merkezleri olan Organize Sanayi Bölgeleri ise Türkiye'nin dış ticaretinde, istihdamında çok önemli roller üstleniyor. Ülkemizde 353 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 64 bin firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalarda ise 2 milyon 100 bin kişi istihdam ediliyor.

OSB'erin seçimle işbaşına gelen vizyoner yönetim kurulları ve yöneticileri, temsil ettiği bu büyük ekonomi gücü, altyapılı arsalar sağlanmasının ötesinde bölge firmalarının ihracatlarını artırmaları, Ar-Ge faaliyetleri ile katma değeri yüksek üretim yapmaları, istihdamlarını yükseltmeleri, kadın istihdamından çevreci üretime kadar birçok alanda strateji oluşturmakta kullanıyor.

Ülke sanayisinin bel kemiği olan Organize Sanayi Bölgelerinin bu vizyoner faaliyetlerini iş dünyası ve kamuoyu ile paylaşacak olan bu röportaj serimiz kapsamında ilk röportajımızı, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü ile gerçekleştirdirdik.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesini, üretimde olan firma sayısı, istihdam, ihracat, üretim vb. rakamsal verilerle büyüklüğünü bize tarifler misiniz? Bölgenizde satışta olan parselleriniz var mı?

AOSB’de üretimde 378 firma ve 468 tesis faaliyet göstermekte olup, yaklaşık 40 bin kişi istihdam edilmektedir. İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan ilk 500 sanayi kuruluşu listesine 2020 yılı verilerinde 17 firmamız, ikinci 500 listesinde ise 14 firmamız bulunmaktadır.

Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların yüzde 70’i KOBİ niteliğinde olup yüzde 50’si dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaktadır. Adana’nın 2 milyar dolarlık ihracatının 1,2 milyar dolarlık bölümü bölgemizde bulunan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Yüzde 100 doluluk oranına sahip AOSB alanımız 1600 hektarda hizmet vermektedir. Bununla beraber kamulaştırılması devam eden ve bu yıl sonlanabilecek 100 hektarlık ilave alanımız ile yer seçimi kesinleşmiş olan 600 hektarlık ikinci bir genişleme alanımız bulunmaktadır. Dolayısıyla kesinleşmiş imar planlarımıza göre bölgemiz 2300 hektardan oluşmaktadır. Öte yandan Genel Kurulumuz tarafından ilave olarak 4500 hektarlık alanın genişleme alanı olarak ilan edilmesine kadar verilmiştir. Söz konusu alanın OSB alanı olarak kesinleşmesi halinde Türkiye’nin en büyük alanına sahip OSB’si olacağız. 

Bölgenizin yatırım avantajları neler? Neden firmalar Adana Organize Sanayi Bölgesini tercih etmeli?

Geleceği gören, inovasyona ve gelişime açık, sorunsuz hizmet anlayışıyla çalışmak isteyen sanayicilerimiz, coğrafi konumu ve lojistik avantajlarının yanı sıra fark yaratan hizmetlerimizden dolayı Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ni tercih etmektedir. Adana Havalimanı’na 28 km, Mersin Limanına 98 km, İskenderun Limanı’na 80 Km, Yumurtalık Limanı’na 40 km uzaklığımızla ulaşım arterlerinin kalbinde konumlanıyoruz. Ayrıca, otoyol, karayolu ve demiryolu bağlantılarımızın bulunması yatırımcılarımız için ayrı bir tercih sebebi olmaktadır. 

Kurduğumuz üretim ekosistemine 7/24 hizmet veren alt ve üstyapı birimlerimizle sorunsuz destek vererek, kesintisiz üretim imkânı sunuyor ve bu doğrultuda yatırımlarımıza yön veriyoruz.

Temel üretim faktörlerinin en verimli şekilde kullanılmasıyla üretimde sürekliliği temin ediyoruz. Sanayicilerimiz için ucuz elektrik, doğalgaz ve su temini ile tasarruf odaklı üretime destek sağlıyoruz. 

Organize sanayi bölgesinde yatırım yapanlar sadece üretimi, istihdamı ve ihracatı düşünüyor, büyümeye odaklanıyor. Acaba enerji kesintisi yaşar mıyım, su kesintisi yapılacak mı gibi sorunlarla meşgul olmuyor. Çünkü yaptığımız yatırımlarda sanayicilerimize bölgemizden maksimum faydayı sağlamayı amaçlıyoruz. Mesela, Atık Su Arıtma Tesisi sayesinde organize sanayi bölgemizde 30 yıl su problemi yaşanmayacak. Bu sanayicilerimiz için önemli bir imkân. Diğer yandan enerji ve doğalgaz altyapısı ile atıksu arıtma tesisimiz de mevcut ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilecek şekilde planlanarak yatırımları gerçekleştirilmiştir.

Diğer yandan; farklı ve yenilikçi hizmetleri tek çatı altında birleştirdiğimiz Kamu Kampüsümüzde Polis İrtibat Noktası, Gümrük Müdürlüğü İrtibat Noktası, İŞKUR İrtibat Noktası, SGK Şubesi, TCDD Taşımacılık İrtibat Noktası, Makine Mühendisleri Odası Adana Şube İrtibat Ofisi, AOSB KOSGEB Temsilciliği Ofisi, Çukurova Üniversitesi ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Temsilcilik Ofislerinin yanı sıra AOSB Proje Destek Ofisimiz yer alarak sanayicilerimize hizmet sunuyor.

Bedelsiz hizmet sunduğumuz Proje Destek Ofisimiz aracılığıyla sanayicilerimizin ulusal ve uluslararası teşviklerden faydalanmalarını sağlıyor, akademik camia ile iş birlikleri oluşturuyor, üretim süreçlerini geliştirerek daha dinamik ve etkin bir hizmet sunuyoruz. 

Proje Destek Ofisi ekiplerimizce, sanayicilerimiz ziyaret edilerek, firmaların isteği üzerine AB Projeleri hakkında bilgilendirme yapılıyor ve projelere dahil olmaları hususunda yol haritası oluşturuluyor. Bunların yanı sıra TUBİTAK, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvikleri ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılıp, bu teşviklerden en etkili şekilde faydalanmaları için çözüm ortağı oluyoruz. Bu desteklerin yanında firmalarımız arasında iletişim ve işbirliğini artıracak AOSB Medikal Kümelenme ve AOSB Elektromekanik Kümelenme gibi kümelenme çalışmalarını aktif olarak sürdürüyoruz.  

Bölgemizde Çukurova Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Meslek Lisemiz bulunmaktadır. Sanayicilerimiz bu nedenle günümüzün “aranan eleman” sıkıntısını yaşamamaktadır.

Neden AOSB tercih edilmeli kısmında elbette projelerimiz de önemli bir kıstas olarak ön plana çıkıyor. Çukurova Üniversitesi Sağlık Merkezi Projesi ile bölgemizde yaklaşık 40 bin çalışana 7/24 Acil Sağlık Hizmeti ile 7 farklı branşta poliklinik hizmeti sunarak, bölgemizdeki tam teşekküllü sağlık merkezi ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyoruz.

OSB’mizin en az 30 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak TEİAŞ Şalt Merkezi Projesi de TEİAŞ tarafından yapımına başlanılmış olup, 2022’nin ilk çeyreği sonunda tamamlanması beklenmektedir.

AOSB’mize ulaşım alternatiflerini artırarak trafiği rahatlatacak, Otoban İkinci Bağlantı Kavşak Projesi Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapımına başlanmış olup altı ay içerisinde tamamlanmasını öngörmekteyiz

Bir diğer projemiz olan Otel Projesi ile 5 yıldızlı otel konforunu Bölgemize getireceğiz. Bölgemize yakışacak şekilde dizayn ettiğimiz projemizde; açık-kapalı yüzme havuzu, en az 50 kişilik yemek salonu gibi kapsamlı hizmetler sunacağız. Özellikle yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimizin ve teknik elemanlarının OSB içinde ağırlanmasını mümkün kılacağız.

AOSB Akademimiz de fark yaratan hizmetlerimiz arasında bulunuyor. 2014 yılında faaliyete geçirdiğimiz AOSB Akademimizde, sanayicilerimize ve çalışanlarımıza eğitim hizmeti sunulmaktadır. 2020’de hayatımıza giren Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerine rağmen eğitimler zoom uygulaması aracılığıyla kesintisiz olarak sürdürülmüştür.

“Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların yüzde 70’i KOBİ niteliğinde olup yüzde 50’si dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaktadır. Adana’nın 2 milyar dolarlık ihracatının 1,2 milyar dolarlık bölümü bölgemizde bulunan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.” 

Türkiye’nin geleceğini belirleyecek aşağıdaki dört alanda AOSB’nin yürüttüğü veya planladığı çalışmalar bulunuyor mu?

1- İstihdam: Özellikle kadın istihdamı?

İş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın istihdamına önem veren bir OSB olarak mutlak surette, gerek işe alım sürecinde gerek mevcut istihdamda kadın çalışanları destekliyoruz. Sadece Bölge Müdürlüğümüz özelinde değil AOSB’de faaliyet gösteren firmaların kadın yöneticilerini bir çatı altında toplayan; seminerler, eğitimler ve söyleşi organizasyonlarıyla bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlayan Kadın Sanayiciler Platformumuz ile de sık sık istişarede bulunmak fikir ve görüşlerinden yararlanmak üzere bir araya geliyoruz. Bölgemizde toplamda yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. 

2- İhracat: Bölge firmalarınızın ihracatını artırıcı veya kolaylaştırıcı faaliyetleriniz?

AOSB Bölge Müdürlüğü olarak, Bölgede faaliyet gösteren firmaların dijital dünyada bulunabilirliğini artırarak ihracatlarına yeni pazarlar dâhil etmelerine katkı sunuyoruz. Bu kapsamda, firmalarımızın uluslararası düzeyde ticaret süreçlerinin geliştirilmesi için OSEO Projesini hayata geçirdik. 

“WTO (World Trade Organization), UNDATA (United Nations Database) altyapılarını da kullanarak geliştirdiğimiz OSEO, AOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde filizlenen ve geliştirilen ihracat artırma ve global lokasyonlarda bölgemiz sanayi kuruluşlarının marka varlığını oluşturma hedefli dijital bir proje olarak devem etmektedir.

Bu proje kapsamında, dünyanın en büyük arama motoru Google tarafından geliştirilen yazılımlarla beraber Bölge Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Proje Destek Ofisi ve akademisyenlerin iş birliğiyle geliştirilen karar destek yazılımı  olan OSEO uygulamasıyla analizler yapmakta ve bu analizler neticesinde Google ara yüzleri ile hedef ülke ve pazarlarda bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımızın bulunurluğunu ve erişilebilirliğini artırmaktayız. Bunun yanı sıra firmalarımızın ihracat oranlarını artırma odaklı internet arama motorları üzerinde spesifik yayınlar yapmaktayız.

Ar-Ge ve İnovasyon: Bu iki konsept içinde yürüttüğünüz çalışmalarınız neler?

Bölgemizde faaliyet gösteren ve birbirini tamamlayıcı ürünler üreten firmaların bir araya gelmesiyle katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinin yolunu “kümelenme” çalışmalarıyla açıyoruz. 

AOSB Proje Destek Ofisi’nin koordinesinde gerçekleşen bu çalışmalarda, önce Medikal Kümelenmeyi harekete geçirdik. Buradaki modelimiz de üniversite ile birlikte hareket etmek üzerine kuruldu. Biz bu kümede kendi personelimizle beraber üniversitenin akademisyenlerini koordinatör olarak değerlendirip, her bir firmanın ihtiyaçlarını analiz ederek, hangi kaynağın nasıl kullanılması gerektiğini tespit etmeye çalışıyoruz.  Bu tespitler yapıldıktan sonra projelendirme çalışmalarına geçmek suretiyle bir model oluşturuyoruz. 

Medikal Küme’den hareketle örnek vermek gerekirse ilk başvurduğumuz uluslararası kaynak KOSGEB Koordinatörlüğünde Cosme Programı oldu. Bu kapsamda Avrupa'daki dört ülkenin kümeleri ile iş birliği kurabildik. Bundan sonraki süreçte bu kümedeki firmaların iş birliğini artırarak yeni modeller tasarlamalarını sağlamaya çalışacağız. 

Bir diğer küme ise Elektromekanik Kümesi oldu. Bir firmanın sadece kendi imkânlarıyla ve tek başına elde edemediği rekabet gücünü, kümelenmeler suretiyle elde edip, katma değeri yüksek ürünler üretilmesini sağlamak için çıktığımız bu yolda Elektromekanik Kümelenmedeki firmalarının ilk iş birliği ile tam otomatik tel çekme hattı makinesi imal edildi.  

Göreve geldiğimiz günden beri büyük önem verdiğimiz üniversite - sanayi işbirliğinde çok önemli mesafeler aldık. İlimizdeAlparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi başta olmak üzere Çukurova Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile de protokol imzalayarak iş birliğimizi güçlendirdik. Üniversitenin bilgi gücünü sanayi ile birleştirerek, katma değeri yüksek ürünlerle ülke ekonomimize daha fazla değer katma çabasındayız. 

Proje Destek Ofisimiz, ulusal ve uluslararası programlar aracılığıyla gerçekleştirilen Ar-Ge ve inovasyon projeleri, Ar-Ge/Tasarım Merkezi kurulum ve sürdürme hizmetleri, KOSGEB ve Bakanlık kapsamında hibe proje ve destekleri konusunda hizmet prensibi ile bünyemizde çok başarılı çalışmaları hayata geçiriyor. Bu kapsamda 2020 yılında sanayicilerimize 20 milyon TL tutarında destek aktarılmasına aracılık ettik. Bu yıl ise hizmetlerimizin niteliğini daha da geliştirerek destek miktarımızı toplamda iki kat daha artırmayı hedeflemekteyiz. 

Diğer yandan Sanayi Bakanlığı ve UNDP işbirliğinde yedi OSB’de başlatılan TEVMOT (Türkiye’de Enerji  VerimliMotorların Değiştirilmesi Projesi) projemiz ile de KOBİ’lerde yeni ve enerji verimli motorların eskileriyle değiştirilmesini sağlıyoruz. Bu kapsamda bölgemizde 15 firma bu projeye başvurmuş ve toplam 1.2 milyon TL doğrudan destek ayrıca yaklaşık 400 bin TL de enerji etüd desteği alınmıştır.

Üniversite - sanayi iş birliğinin gücüne inanan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Bölge Müdürlüğümüz, girişimcilere ve akademisyenlere projelerini çalışıp, sanayicilere sunabilecekleri Kuluçka Merkezi hazırlıklarına da devam etmektedir.

“Organize sanayi bölgesinde yatırım yapanlar sadece üretimi, istihdamı ve ihracatı düşünüyor, büyümeye odaklanıyor. Acaba enerji kesintisi yaşar mıyım, su kesintisi yapılacak mı gibi sorunlarla meşgul olmuyor. Çünkü yaptığımız yatırımlarda sanayicilerimize bölgemizden maksimum faydayı sağlamayı amaçlıyoruz.”

4-Sürdürülebilir Sanayi: Enerji, çevre yönetimi, yeşil üretim, atık yönetimi vb.alanlardaki girişimleriniz?

Her projemizde çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir bir politika benimsiyor ve bu konuda her geçen gün çalışmalarımızı artırıyoruz. Bu kapsamda sıfır atık projesi ile sıfır atık belgesini aldık, sanayicilerimize de teknik ekibimiz tarafından sıfır atık belgelerini almaları üzerine gerekli süreçlerde destek sağladık. Bunun yanı sıra sıfır atık kutularını tüm katılımcılarımıza bedelsiz şekilde dağıttık.

Türkiye’nin en yeşil OSB’lerinden birisi olmaya aday AOSB’ de faaliyet gösteren ve 2020 yılında atık su proses aykırılığı bir önceki yıla göre azalan firmaları belirliyoruz. Bu kapsamda 2020 yılı boyunca periyodik aralıklarla tesislerden atık su numunelerinin alınarak, kirlilik oranlarının kayıt altında tutulmasıyla, atık su proses uygunluk ödülüne hak kazanan firmaları belirleyip teşvik odaklı başarı belgeleri veriyoruz. 2020 yılında bu kapsamda belirlenen altı firmamızı ziyaret ederek belgelerini takdim ettik.  Fabrikaların bahçelerine dikilmesi için “Arokarya çamı fidanı” da hediye ederek, yeşillendirme çalışmalarına katkı sunduk.

Ayrıca, Atık Su Arıtma Tesisi Enerji Teşviki Geri Ödeme Belgesini de yeniledik. 2020 yılı içinde AOSB Evsel ve Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisine gelen 18.764.299,20 m³ atık suyu, ilgili yönetmeliklere uygun olarak arıttık.

Enerji faaliyetlerimize değinecek olursak; elektrik altyapımızı herhangi bir kesintiye mahal vermeyecek şekilde kurduk ve en ileri teknoloji ile izliyoruz. Bu çerçevede arıza sayılarımız 2018’de 32 iken 2020 yılında 13’e düşürülmüştür. Kayıp kaçak oranlarımız ise binde 3-4 seviyeleri gibi minimum düzeyde gerçekleşmektedir. 

Doğalgaz iyileştirme çalışmalarına verdiğimiz titiz önem neticesinde arıza sayılarında da önemli düşüşler yakaladık. Dış etkenlerden kaynaklanan plansız kazı çalışmaları nedeniyle gerçekleşen arıza sayıları 2018’de yedi iken 2020 yılı itibariyle dörde düşürerek iyileşme oranını yüzde 20 seviyesine getirdik. 

Diğer yandan Elektrik Tedarik Lisansı ve Doğal Gaz Toptan Satış Lisanslarımızı da almış bulunmaktayız. Elektrik Tedarik Lisansını alan dört OSB’den biri olduğumuzu, elektriğimizi doğrudan borsadan satın aldığımızı ve Doğal Gaz Toptan Satış Lisansını alan ilk OSB olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim.

Bildiğiniz üzere 4 Kasım 2016’da Paris Anlaşması imzalandı ve Avrupa Birliği Aralık 2019’da Avrupa Yeşil Mutabakat hedefini ortaya koydu. Buna göre 2050 yılına kadar sera gazı emisyon oranının nötr olması hedefleniyor. Bunun sonucunda Avrupa Birliğine ürün satan sanayiciler ve işletmeler bu politikalardan ve uygulamalardan etkilenecek. Bizler de AOSB olarak konu ile ilgili çalışmalara başladık ve sanayicilerimize de bu konuda her türlü desteği ve bilgilendirmeyi sağlıyoruz. Bu kapsamda,  Bölgemizde yaptığımız bu çalışmalar ve firmaların bu süreçte sağladığı hızlı uyum ve destek ile ‘Yeşil Mutabakat” konusunda da ilk adımları attık. Yeşil Mutabakat ile ilgili ayrıntıları paylaşmak, iyi uygulama örneklerini göstermek ve aynı zamanda bilinçlenerek aksiyon planları oluşturabilmek adına  Yeşil Mutabakat’ın ilk adımları niteliğinde olan iki günlük çalıştayı temmuz ayında gerçekleştirerek, alanında uzman isimleri bu çalıştayda bir araya getirdik. 

Yeşil Mutabakat hedeflerimizi ise şu şekilde belirledik:

 • Kirliliğin ortadan kaldırılması,
 • Temiz, ulaşılabilir, güvenli enerjinin sağlanması ve enerji verimliliğiyle kayıpların azaltılması,
 • Enerji verimli, çevre dostu, sürdürülebilir bir üretimin teşvik edilmesi.
 • Yeşil Mutabakat Hazırlıkları Pilot Çalışma Yol Haritamız
 • Firmalarımızın karbon ayak izinin hesaplanması ve karbon politikası belirlemesi, 
 • Enerji verimliliği çalışmalarının başlatılması, enerji etütleri ile durum tespiti yapması,
 • Temiz enerji üretimi ile öz tüketim yaparak karbon salınımını azaltma stratejisinin oluşturulması, 
 • Avrupa Birliği fonları ve teşvik, destekleri ve bu desteklerden istifade imkânlarının araştırılması, 
 • Oluşacak yeni düzenin tehdit boyutundan fırsat boyutuna dönüştürülmesidir.

Ayrıca AOSB’mizde 1000 TEP’ten daha az enerji tüketimi bulunan endüstriyel işletmelere Enerji Verimliliği Etüt Ölçüm Hizmeti, sosyal bilinçlendirme eğitimleri, enerji verimliliği olarak tesislerde ne yapılabileceği, güç kapasitesi, panolar, reaktif güç kompanzasyonu, dengesizlik gibi konularda hizmet verilmektedir.

Enerji Yönetim Birimi  Faaliyetleri kapsamında, 

 • VAP Projeleri Bilgilendirmeleri, 
 • Gönüllü Anlaşmalar, 
 • 5. Bölge Teşvikleri Bilgilendirmeleri
 • TEVMOT projesi 

faaliyetleri yürütülmektedir.

Enerji Yönetim Birimi Faaliyetlerimiz kapsamındaki TEVMOT Projesi’ne AOSB’mizden 15 firma başvurmuş ve toplam 1.200.000,00 TL destek almıştır. 

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak çevreye saygı, kırmızı çizgilerimiz arasında yer almaktadır.Halen mevcut durumda toplam 72 bin metreküp kapasiteli Atık Su Arıtma Tesisimiz bulunmaktadır. Tesisimizin kapasitesi, iyileştirme ve kapasite artışı projesi kapsamında 90 bin metreküpe çıkarılacaktır. 

Sizce Türkiye’deki OSB’lerin daha etkin ve başarılı olabilmesi için önerileriniz ne olur? Bu kapsamda OSB’lerin geleceğini belirleyecek önerilerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Günümüzde OSB kurmak, yatırım yapmak ve sanayi için yeni alanlar açmak ülke ekonomisine direkt katkı sunmakta önemli bir rol oynamıştır. Fakat üretimin artmasıyla bir takım sorunlar da baş göstermiştir. Biliyorsunuz Türkiye’de OSB’ler özellikle elektrik, doğalgaz, altyapı gibi sanayicilerin temel ihtiyacı olan konulara odaklanmıştır. Dünyadaki örneklerine bakıldığında tek başına temel konulara odaklanan sanayi bölgelerinin yeterince başarılı olamadığı görülmüştür. Bu dönüşümün sağlanması ve başarılı sanayi bölgelerinin oluşturulmasında paydaşlarla doğru ilişkilerin kurulması ve bir vizyon dahilinde ilerlenmesine bağlı olduğu inancındayım. Bunun için öncelikle OSB’lerde faaliyet gösteren firmaların veya temsilcilerin OSB süreçlerinin içerisine dahil olmaları, OSB yönetimlerinin ise şeffaf, yenilikçi ve yönetişim odaklı olarak çalışmaları gerektiği kanaatindeyim. Zira hizmet sunulan kitle, süreçlerin içerisinde aktif şekilde yer almadığı sürece hangi organizasyon olursa olsun fark yaratması veya başarılı olması veyahut kurumunu geleceğe taşıması beklenemeyecektir. Bununla beraber kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, araştırma merkezleri, yerel dinamikler veya ulusal politikalar, yönetimlerin doğrudan paydaşı olup bunlarla olan ilişkilerin kısa vadeli ya da anlık ihtiyaçların giderilmesi odaklı değil uzun soluklu projelerin paydaşlarla birlikte yürütülmesi gerekmektedir. 

Biz yenilikçi bir OSB olarak gerek üniversiteler ile işbirliklerimiz gerek Ar-Ge çalışmalarımız gerekse girişimciler için oluşturmaya çalıştığımız Kulukça Merkezimiz ve kümelenme faaliyetlerimiz ile bunun önünü açmış bulunmaktayız. Gelişmiş ülkelerde hazırlıklarına yıllar önce başlanıp hayata geçirilmeye başlanmış sanayi-teknoloji bütünleşmesi olan Endüstri 4.0 ile geleceğe hazırlanma vizyonumuzu çalışmalarımızla somut hale getirmek için adımlar atıyoruz.

Bu nedenle OSB’lerin dönüştürülmesi son derece önemli bir konudur.Çünkü Türkiye verimliliğe dayalı bir ekonomiden yenilikçiliğe dayalı bir ekonomik yapıya geçiyor ve bu hususta firmaların temel ihtiyaçlarında da bazı değişimler gözleniyor. Şahit olduğumuz üzere önceleri düşük maliyetli üretim yapmaya ve kar marjını yükseltmeye odaklanan firmalar günümüzde giderek daha fazla tasarım, Ar-Ge, dijitalleşme, inovasyon, küreselleşme ve rekabette avantajı yakalayacakları alanlara odaklanma yolunda adımlar atıyor ve atmaları da gerekiyor çünkü günümüz dünyası bu eksende şekilleniyor.

Türkiye’de OSB’lerin yer tahsisi, doğalgaz, elektrik, su, çevre gibi altyapı ve belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra OSB’lerde üretim yapan firmaların yenilik, verimlilik ve dijital kapasitelerinin artırılmasında bir arayüz olarak kurgulanabilecek yeni modellere geçişi üzerine çalışmalar yapmak, oldukça elzem bir konu olarak ön plana çıkıyor. Burada amaç, OSB’lerin nasıl dönüştürülebileceğinin bilimsel zeminin oluşturulmasıdır. Sanayi politikasının bileşeni olan OSB’leri dönüştürmek bu nedenle geleceğe hazırlanmalarında oldukça önemli. Artık günümüz teknoloji çağında OSB’ler,yatırım yeri ve altyapı sunma işlevinin yanında ülkenin Ar-Ge ve inovasyona dayalı ekonomiye dönüşümlerinde aktif rol üstlenmelidir.