AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Dünya devlerinden istihdam için işbirliği

Ersin Kaplan

Genç nüfus istihdam sorunu dünyada gelişmiş, gelişmekte olan ülke ayrımı yapmıyor. İspanya’da yüzde 30’ları bulan genç nüfus işsizliği Yunanistan’da yüzde 60. Öte yandan Türkiye’de de rakamlar çarpıcı. TİSK’e göre Türkiye’de 6 milyon genç boşta geziyor. Ancak dünyada istihdam politikaları sadece makro önlemlere teslim edilmemiş durumda. Aralarında Starbucks, Microsoft ve Walmart’ın da bulunduğu sektörünün dünya devleri 100 bin fırsat girişimini başlattı. Starbucks, Walmart ve Microsoft’un on binlerce kişiyi iş sahibi yapacak istihdam girişimi Türkiye için de iyi bir model olabilir.

Girişime göre istihdama ve eğitime erişimi sistematik şekilde kısıtlı olan 16-24 yaş arası 100 bin gence iş sağlanacak. Girişim Ağustos ayında ABD’nin Chicago kentindeki istihdam fuarıyla başlıyor. Daha önce ‘gençlere fırsat’ girişimiyle 10 bin kişiyi istihdam edeceğini duyuran Starbucks CEO’su Howard Schulz girişim için 30 milyon dolar ayırdı. Büyük şirketlerin işbirliği ile istihdam projelerinin geliştirilmesi genel olarak sadece merkez bankasının göreviymiş gibi algılanan istihdam artışına en azından ABD’de kısmen katkı sağlayacak.

Girişime Macy, Hilton, Target gibi şirketlerin de yer aldığını hatırlatalım. TİSK’in uyardığı 6 milyon boşta gezen genç için de şirketler bu işbirliğinde ilham alarak istihdama katkıda bulunabilirler.