ARGE 250


Onlar ihracatın amazonları

Turkishtime Dergi

 

Onlar ihracatın amazonları. Dünya’nın dört bir tarafında Türkiye’ye daha fazla döviz kazandırmak için çaba gösteriyorlar. Yılın büyük bölümünü yurtdışında geçiriyorlar. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde olduğu gibi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştirdiği Çin’deki Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ve Japonya’daki Foodex Gıda Fuarı’na katılan Türk ihracatçı kadınlar, Türkiye’den binlerce km. uzakta Türkiye’ye döviz kazandırma çabası içindeyken 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü karşıladı.

Bu kadınlar ekmeğini taştan çıkarıyor

Dünya’nın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı her yıl 6-9 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Türkiye’den katılan 130 firmadaki kadın ihracatçılar ekmeklerini taştan çıkarıyor ve her yıl 8 Mart’ta Çin’de oluyor.

Japonya’da düzenlenen ve Uzakdoğu’nun en büyük gıda fuarı olan Foodex Fuarı’da her yıl 8 Mart’ı içine alan tarihlerde düzenleniyor.

Japonya’da Türkiye’ye döviz kazandırmak için çaba gösteren isimlerden birisi Aroma Meyve Suları Dış Ticaret Müdürü Leyla Aydın Yüksel. Erkek egemen bir sektörde kadın olarak 9 yıllık tecrübeye sahip olan Leyla Aydın Yüksel, sadece firmasını değil Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil ediyor.

İşini aşkla yapıyor

SDA Gıda Tarım A.Ş. İhracat Satış Müdürü Gölgen Kandemir, Türkiye’nin ihracat ordusunda 23 yıldır profesyonel olarak ancak amatör bir ruhla çalışıyor. İş hayatındaki başarısını iyi iletişim kurmaya ve pozitif bakış açısına borçlu olduğunu ifade eden Kandemir, “İşimi aşkla yapıyorum. Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedeflerine katkı sağladığım için mutlu oluyorum” dedi.

Türk kadını olarak Türk üzümünü tanıtmaktan gurur duyuyor

Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Dış Ticaret Müdürü Nur Sorguç, Türkiye’nin ihracatında dünya lideri Türk üzümünün ihracatı için ömrünü vakfetmiş başarılı bir ihracatçı kadın. “Bir Türk kadını olarak çalışmaktan ve Türk üzümünü tanıtmaktan gurur duyuyorum” diyen Nur Sorguç "Türk ürünleri dünyanın neresindeyse Türk kadınları oradayız. Bayanlar pozitif enerjisi ile dünya pazarlarında empati kurarak daha etkili iletişim sağlıyor” diyerek kadınların ihracattaki başarısını özetliyor.
Foodex ve Xiamen Fuarı Organizasyonuna da kadın eli değdi

Foodex Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri ekibi de tamamen kadın çalışanlardan oluştu. Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Serap Ünal, Şef Özlem Vural Gökkan ve Memur Gözde Sıdal Küçük başarılı bir organizasyon için yoğun mesai harcadı. Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nı organize eden Ege İhracatçı Birlikleri ekibinde ise Şef Esra Sayın ve Uzman Eda Biricik önemli görevler üstlendi.

120 maden mühendisi arasında mesleğini yapan tek kadın o oldu

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’nin doğaltaş ihracatını arttırma çabası içinde olan isimlerden birisi de İlan Madencilik San. Tic. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ülker Acar. Sektörde 20 yılı geride bırakan Acar, okullu madenci. Maden Mühendisi olan Acar, “Üniversitede 120 kişilik sınıfta 5 kadından biriydim. Mesleğini sürdüren tek kadınım. Ağabeyim Jeoloji Mühendisiydi bilerek ve isteyerek Maden Mühendisliğini seçtim. Taşa dokunmayı sevmeyen bu işi yapamaz. Sahada olmak üretirken, satarken, taşa dokunmak önemli. Sahada olmayı ofis dışında çalışmayı seviyorum” diye sevgisini anlattı.

Kadınlar iş hayatında iletişim kalitesini arttırıyor

İvme Mermer Madencilik İhracat Müdürü Hümeyra Bayramoğlu da de Maden Mühendisi. Çin’de Türkiye’ye döviz kazandırmak için çabalıyor. “Üniversitede maden mühendisliği bölümünde 3 kız öğrenciden biriydim” şeklinde konuşan Bayramoğlu “Mesleğini kesintisiz sürdüren tek kadın oldum. Sektörde 10. Yılım Master bitiminde mermer sektöründen iş teklifi aldım ve o zamandan beri severek sektörde aynı firmada çalışıyorum. Taşı dokuyu renkleri farklı ülkelerde bulunmayı farklı bakış açılarını tanımayı ve mesleğini yapabilmeyi seviyorum. Sektörde daha fazla kadın olması iletişim kalitesini yükseltecektir. Kontrol ve satış gibi firmanın dışarı ile ilişkili olduğu pozisyonlarda kadınların olması alıcıların firmalarla iletişimini olumlu etkiliyor” diyerek iş hayatına kadınların pozitif katkılarını özetledi.