ARGE 250


2 bin 545 işletmeye 734 milyon lira kaynak

Turkishtime Dergi

KOBİGEL programı ile 2,545 işletmeye 734 mln TL kaynak sağlanacak. Söz konusu proje sayesinde 6 bin yeni istihdam oluşturulması hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB desteklerinde yüksek teknoloji üretimine yönelik dönüşüm yaşanacağını, KOBİGEL Programı ile 2,545 işletmeye 734 milyon TL kaynak sağlanacağını açıkladı.

Varank yazılı açıklamasında "KOBİGEL programı sayesinde 2,545 işletmeye 734 milyon TL'lik kaynak sağlanacak. Bu destekle 1.5 milyar TL'lik proje yatırım hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Böylelikle 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor" dedi.

Bakan Varank, şu bilgileri verdi: KOBİ Gelişim Destek Programı'nın (KOBİGEL) 2018 yılındaki uygulamasında her ilin kendi imalat sanayi potansiyelini dikkate alan bir yaklaşım benimsendi. Programın 2018 yılı proje teklif çağrısının teması, 'İllerde Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayi Sektörlerinin ve Yazılım Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi' olarak belirlendi. Program için 4 bin 512 proje başvurusu alındı. Değerlendirmeler sonucunda 2 bin 545 işletme destek almaya hak kazandı. Baraj puanını geçen tüm işletmelerin destek kapsamına alınabilmesi için program bütçesi 734,2 milyon liraya yükseltildi. Proje başına destek üst limiti 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira olarak belirlendi. KOSGEB ayrıca uygun göreceği gider üzerinden hesaplanacak yüzde 30'luk bir tutarı, teminat karşılığı olarak 'erken ödeme' adı altında, harcama yapılmadan önce ödeyebilecek."

Varank KOSGEB desteklerinin, yakında ilan edilecek "Uçtan Uca Yerlileşme Programı" çerçevesinde cari açığı azaltacak yüksek teknolojili stratejik ürünlerin geliştirilmesi için daha etkin kullanılacağını da belirtti.