ARGE 250


Buluta taşınan müşteriler satışları yüzde 20 artırıyor

Turkishtime Dergi

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) tüm girişimcilerin öncelikle yatırım yapmayı düşündüğü uygulamalardan başında geliyor. Yapılan araştırmalar bulut üzerinden mobil olarak da erişilen bir CRM sisteminin satışları yüzde 20 oranında artırabildiğini gösteriyor. Bulut tabanlı iş uygulamaları çözümleriyle dijital dönüşümü hesaplı hale getiren Ofisim, CRM sistemi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli üç noktaya dikkat çekiyor.

KOBİ’lerin sürdürülebilirlik adına maliyetlerini her zaman düşürmek istediğini söyleyen Ofisim CEO’su Serdar Turan, “Pazarda daha rekabetçi olabilmek, müşterileriyle hızlı ve verimli çalışmak isteyen küçük ve orta ölçekli şirketler için mobil çalışmaya da imkan tanıyan bulut tabanlı CRM sistemleri önemli bir alternatif oluşturuyor. Günümüzde herhangi bir KOBİ, büyük şirketler gibi çok büyük yatırımlar yapmadan bu teknolojilere kolayca sahip olabiliyor. Yapılan araştırmalar mobil erişim sunan bir CRM sisteminin satışları yüzde 20’nin üzerinde bir oranda artırabildiğini gösteriyor” dedi.

“Dijital dönüşüm süreçlerinde girişimcinin dikkat etmesi gereken temel yaklaşım, işletmelerin giderek büyümesiyle birlikte teknolojinin de şirkete ayak uydurmasını sağlayabilmektir” diyen Turan; girişimciler ve KOBİ yöneticilerinin CRM sistemlerini seçerken şu üç özelliği ciddi olarak sorgulaması gerektiğini belirtiyor:

1- Kullanımı kolay mı?

CRM sistemlerinin çalışanlar tarafından hızlı öğrenilebilmesi önemli. Kullanımının kolay olması ile şirkette müşteri ile ilgili tüm işlerin kolaylaşması gerekiyor.

2- İstediğim raporları veriyor mu?

Seçeceğiniz CRM sistemi istenilen tüm raporlara ulaşılmasını sağlamalıdır. Geçen haftanın satışları, potansiyel satışlar ve gelecekte karşılaşılabilecek farklı raporlama ihtiyaçlarınıza açık olması gerekir.

3- Diğer sistemlerle entegre çalışabiliyor mu?

İyi bir CRM sistemi farklı ortamlardan veri aktarma esnekliğine sahip olmalıdır. İş akış yönetimi, veri aktarımları, dinamik analiz ve gelişmiş raporlama da girişimcilere önemli kolaylıklar sağlayabiliyor.