AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


L’Oréal Genel Müdürü: “Türkiye’de artık sadece yenilenebilir enerji kullanıyoruz”

Turkishtime Dergi

 

L’Oréal, doğaya olumsuz etkisini azaltmak için kömür, doğal gaz gibi yenilenebilir olmayan kaynaklardan gelen enerjiyle bağını kesti. L’Oréal Grubu’nun Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler, “Karbon ayak izimizi 2020’ye kadar yüzde 60 azaltacağız” diyor.

 

Dünyanın 1 numaralı güzellik şirketi L’Oréal Grubu’nun Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler, Türkiye cirosunu ve büyüme oranını açıklamıyor ama performanslarından memnun olduğunu da saklamıyor. Güzellik pazarı geçtiğimiz yıl, kozmetik ürünlerine getirilen taksit yasağına rağmen yüzde 10’un da üzerinde büyüdü. Rumpler, L’Oréal’in geçen yıl pazar payı kazandığını belirtiyor. Bunun anlamı açık: Şirket, pazarın ortalamasından da hızlı büyüdü. Türkiye ekonomisinin yerinde saydığı bir dönemde çift haneli büyüme, önemli bir başarı. Bunda kuşkusuz sosyolojik bir trend etkili: Türk insanı artık güzelliğine önem veriyor. Rumpler, bütün dünyada kişi başına güzellik harcamaları ile milli gelir arasında doğrusal bir ilişki olduğunu söylüyor; kişi başına geliri artan her ülkenin kişi başına güzellik harcamaları da artıyor; bu, kaçışı olmayan bir korelasyon. Bundan elbette en büyük faydayı, 25.3 milyar Euro ciro ile sektörün lideri olan L’Oréal elde ediyor. Şirket, aralarında L’Oréal, YvesSaintLaurent, Vichy gibi çok tanınan markaların da bulunduğu pek çok markayı yönetiyor. 107 yıldır sadece güzellik alanında çalışıyorlar. Ve satın alarak büyüyorlar. Bugün L’Oréal çatısı altında faaliyet gösteren pek çok marka, bağımsız olarak yola çıkmış, başarılı olunca şirket tarafından satın alınmıştı. Türkiye’nin önde gelen şampuan markası İpek de, onlar arasında: L’Oréal tarafından satın alınan marka şimdi Türkiye’nin de içinde bulunduğu 10 ülkede tüketicilere ulaşıyor.

L’Oréal’in Türkiye’de satın almayı şampuan alanında yapması rastlantı değil: Rumpler, Türkiye’de güzellik sektöründe en güçlü kategorinin, saç bakım ürünleri olduğunu söylüyor. Bunun da arkasında sosyolojik bir dinamik var: Türkiye’de güzellik denince akla ilk gelen yer, saçlar. Oysa dünyanın her yerinde böyle değil. Örneğin, Rumpler’in de geçmişte yöneticilik yaptığı Asya’da, güzellik harcamaları saça değil cilt bakımına yapılıyor. Çünkü Asya’da neredeyse herkesin saçı aynı renk, aynı biçimde olduğu için burada farklılaşma mümkün değil… Türkiye’de güzellik alanında güçlü büyüme performansı sergileyen bir başka kategori ise make-up ürünleri.

L’Oréal’in başarısını sürdürülebilir kılmasında asıl faktör, Ar-Ge’de. L’Oréal, güzellik alanında inovasyon yapabilmek için dev Ar-Ge bütçesi ayırıyor. Örneğin L’Oréal’in flaş ürünü BBkrem, son dönemin en önemli inovasyonlarından biri. İlk kez Kore’de geliştirilen bu ürün, L’Oréal’in sihirli ellerinde “best-seller” bir ürüne döndü.

 

Sürdürülebilirlik lideri

L’Oréal’in az bilinen özelliklerinden biri, sürdürülebilirlik alanında Türkiye’nin ve dünyanın en iddialı şirketlerinden biri olması. 1980'li yıllardan bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren L’Oréal Türkiye, sürdürülebilirlik programı çerçevesinde topluma ve çevreye fayda sağlamaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik çalışmaları altında, kadın istihdamına katkı adına Boğaziçi Üniversitesi ve İŞKUR işbirliğiyle "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik" eğitim programını hayata geçiren L’Oréal Türkiye, meslek sahibi olmayan kadınlara eğitim imkanı sağlayarak, toplumsal hayata ve ülke ekonomisine katma değer yaratıyor.

"Herkes için güzellik" anlayışından yola çıkan L’Oréal Türkiye, yenilik, gelişim, üretim, yaşam başlığı altında sürdürülebilir güzelliği toplumla paylaşıyor. Bu kapsamda "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik" programını hayata geçiren kurum, Boğaziçi Üniversitesi ve İŞKUR işbirliğiyle kaynaklara erişimi kısıtlı kadınlara eğitim vererek, onların meslek sahibi olmaları için fırsat yaratıyor. L’Oréal Türkiye'nin hayata geçirdiği programla katılımcılar; satış, pazarlama, iletişim, makyaj, cilt bakımı, kozmetik ve uygulama tekniklerinden oluşan 200 saatlik eğitim bir eğitim alıyor. Geçtiğimiz yıl,  pilot uygulaması gerçekleşen program sonrasında sertifikalarını alan kadın katılımcıların yüzde 70'i istihdam edildi.

Sürdürülebilirlik programlarıyla topluma ve çevreye fayda sağlayan örnek şirketlerden biri olmayı taahhüt eden L’Oréal Türkiye, bu taahhüdünü rakamlarla da tescil ediyor. 2015 rakamlarına göre L’Oréal'in yeni ürünlerinin yüzde 74’ü geliştirilmiş çevresel ve sosyal profile sahip. 2005’ten itibaren fabrika ve dağıtım merkezlerinde yüzde 56 CO2 emisyonunda azalma sağlayan firmanın tüm fabrikaları 2015 Aralık ayından itibaren "sıfır atık" anlayışıyla çalışıyor. Global platformda 2005’ten beri yüzde 26’lık üretim artışının yanı sıra son 10 yıl içerisinde kaynaklara erişimi kısıtlı kitleden 60 bin üstü kişiye istihdam sağladı.

L’Oréal'in sürdürülebilirlik programının Türkiye sonuçları da dikkat çekici. L’Oréal Türkiye'nin İstanbul fabrikasında 2010’a kıyasla her bir litrelik üretim için yüzde 33 daha az su kullanılıyor. 2020’de bu oranın yüzde 60 olması hedefleniyor.  2010’a göre 2016'da CO2 emisyonunda aylık yüzde 66 azalma ölçülürken, 2020’de bu oranın yüzde 95 olması öngörülüyor.  Taşımada tahta palet kullanımıyla, her yıl 3 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı korunuyor. Araç filosunun değişimi sayesinde 2016’da 41.000g daha az CO2 salınımında bulunan şirket,  Borusan ile birlikte her on konteyner için 1 ağaç dikimi gerçekleştirerek çevreye verdiği değerin altını bir kez daha çiziyor. Sürdürülebilirlik alanındaki en önemli adımlardan biri, şirketin Türkiye’deki tüm enerjisini geçtiğimiz Kasım ayından beri yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamaya başlamış olması.

L'Oreal Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler sürdürülebilirlik programıyla ilgili olarak, “2020’yi hedefleyerek 2 yıl önce tanıttığımız ‘Herkes İçin Güzellik’ programı, sorumluluk anlayışımızın yansıması. Topluma ve çevreye pozitif katkı sağlayan programımızla 21. yüzyılın büyük değişimlerinin üstünden gelmek istiyoruz" diyor.

 

 

EN BÜYÜK 10 GÜZELLİK ŞİRKETİ

 

Yıllık ciro (milyar dolar)
1)      L'Oréal 28,02
2)      Unilever 20,47
3)      P&G 17,6
4)      Estée Lauder 11,1
5)      Shiseido 7,11
6)      Beiersdorf 5,89
7)      J&J 5,57
8)      Chanel 5,24
9)      Avon 5,2
10)   Kao. Corp 5,04