ARGE 250


Çarkları yerli makine ile döndürecek destek

Turkishtime Dergi

KOSGEB’in Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği kapsamında, işletme başına, faiz desteği üst sınırı 300 bin lira olmak üzere toplam 100 milyon liralık faiz desteği verilecek ve 450 milyon liralık kredi kullandırılacak. Başvurular, Haziran ayı içinde başlayacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, KOSGEB’de düzenlenen Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Tanıtım Toplantısında, destek programlarının ortak hedefinin Türkiye’nin teknoloji üretmesi ve ürettiği teknolojiyi ihraç etmesi olduğunu söyledi.

Bu kapsamda KOBİ’leri ileri teknoloji ile buluşturduklarını dile getiren Özlü, KOSGEB’in yeni vizyonu kapsamında; özellikle imalat sanayini teknoloji odaklı bir biçimde desteklediklerini belirtti.

Bundan sonra, KOSGEB’in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliğinin, imalat sanayi ve ileri teknoloji olduğunun altını çizen Bakan Özlü, “Bu çerçevede, KOSGEB’in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını, teknoloji üreten KOBİ’lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ’lerimizi “yerli üretime” teşvik ediyoruz. KOBİ’lerin ARGE ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 20 seviyesine çıkarmak için, bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz” diye konuştu.

Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı’nın üretim tabanlı ekonomik büyüme için atılmış önemli bir adım olduğunu aktaran Faruk Özlü, 2016 yılında kullanıma sundukları aynı destek programı kapsamında bin 88 işletmeye 472 milyon liralık kredi kullandırıldığını ve 95 milyon liralık faiz desteği sağlandığını söyledi.

Yeni destek programıyla 450 milyon liralık kredi hacmi oluşturulacağını ve 100 milyon liralık faiz desteği sağlanacağını vurgulayan Faruk Özlü, işletme başına sağlanacak faiz desteği üst limitinin 300 bin lira olduğunu aktardı.

Kredi vadesinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere, toplam 36 ay olarak belirlendiğinin altını çizen Özlü, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin Haziran ayından itibaren başvuru yapabileceklerini söyledi.

Yerli makine şartı

İşletmelere alım yaparken yerli ve yeni makine-teçhizat tercih etmeleri şartı getirdiklerini ifade eden Faruk Özlü, “Yani; biz bu destek programımızla, yerli ve yeni makine ve teçhizat alımına destek vereceğiz. Sanayinin ve KOBİ’lerimizin çarklarını, yerli makinelerimizle döndüreceğiz. Ekonomimizin bağışıklık sistemini, yerli ürünlerimizi destekleyerek güçlendireceğiz” diye konuştu.

Bir ülkenin gücünün, KOBİ’lerinin gücüne bağlı olduğuna değinen Özlü, “Güçlü KOBİ, güçlü sanayi, güçlü üretim ve güçlü Türkiye için; yerli ve milli teknolojileri desteklemeye devam edeceğiz. Destek Programımızın şartlarından biri olan ‘yerli ve yeni’ makine alımı; işte bu yüzden çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Programla, bir yandan KOBİ’lere, diğer yandan yerli makine imalatına destek olduklarını söyleyen Faruk Özlü, şunları söyledi: “Makine sektörü olmadan, sanayileşmeden bahsedemeyiz. Makine varsa, sanayileşme, üretim ve katma değer vardır. Makine sektörünün üretim ve istihdam büyüklüğü, sanayileşmenin temel göstergelerinin başında gelmektedir.”