AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Mobilya ihracatına hammadde freni

Turkishtime Dergi

Her çeyrekte 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefleyen mobilya sektörü, hammadde tedariki ve yüksek fiyatlar nedeniyle yılın ilk çeyreğinde zorlandı.

Mobilya sektörü son 20 yılda yakaladığı ihracat ivmesini bu yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü. Ancak daha önce açıklanan hedeflerin gerisinde kaldı. Yılsonu için yüzde 40’lık artış ve 6 milyar dolarlık yıllık ihracat hedefi koyan sektör, ilk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.48 artış ile 1 milyar 150 milyon dolar ihracat yaptı. Sektörün hedefi doğrultusunda her çeyrekte ortalama 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmesi gerekiyordu.

Pandemide Çin’in kaybettiği AB ülkeleri ile ABD pazarında ihracatını yükselten sektör, hem hammadde bulamama hem de hızla artan hammadde fiyatları nedeniyle ihracat hedeflerinin gerisinde kalma endişesi yaşıyor. Sorunun Orman Genel Müdürlüğü’nün son bir yıldır uyguladığı dijital ihale sistemi ve yasak olmasına rağmen orman ürünlerinin ham halde tomruk olarak İran’a gönderilmesinden kaynaklandığı iddia ediliyor. Çözüm için Orman Genel Müdürlüğü ve sektör temsilcilerinin bir araya gelerek yeni model oluşturması gerektiği kaydedildi.

Dünya'ya yaptığı değerlenlendirmede ihracat rakamları ve sektörde yaşanan sıkıntılara değinen Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Mobilyacılar olarak 2021 ve 2022’yi altın yıllarımız olarak planlıyorduk. Eğer hammadde sorunumuz olmasaydı hızlı bir büyüme gerçekleştirebilirdik. Sektörümüz 2-3 kat büyüme potansiyeline sahip. Çünkü Türk mobilyasının, kalitesiyle, tasarımıyla, dağıtım ağıyla dünyada tanınırlığı arttı” yorumunu yaptı.

Sektörün 20 yıldır dünya pazarları için mücadelede olduğunu, özellikle pandemi dönemindeki performansıyla tedarik zincirinde öne çıkarak bir avantaj elde ettiğini söyleyen Güleç, “Mobilya sektörü Ortadoğu’da yükselişini sürdürdü. Ayrıca artık ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi pazarlarda da güçlendi. Çünkü daha önce bu pazarlar Çin’in denetimindeydi. Yani biz Almanya’da hem Çin’den hem de Polonya’dan pazar alarak büyüyoruz” diye konuştu.

Şubat ayında 300 milyon dolar seviyesinde olan ihracatın mart ayında 447 milyon dolara çıktığını aktaran Güleç, “Aslında hammaddemiz olsaydı minimum her ay 550-600 milyon dolarlık ihracat yapabilirdik. İlk çeyrek oranımız da 1,5 milyar doları aşardı. Eğer hammaddeyi bulursak yine 6 milyar hedefini yakalarız” dedi. Tedarik sorununa ek olarak artan fiyatın da piyasada kendilerini zorladığını anlatan Güleç, Orman Genel Müdürlüğü’nün sektör paydaşlarıyla birlikte bir formül bulması gerektiğini kaydetti.

Orman Genel Müdürlüğünün 2021 yılında dijital ortamda ihaleye geçtiğini bu ihale sisteminin tamamıyla satıcının yani Orman Genel Müdürlüğü lehine olduğunu aktaran Ahmet Güleç, “Dolayısıyla burada bir politika değişikliği gerekiyor.” dedi.