AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Mobilya sektörüne yönelik desteklerin mevcut durumu ve ihtiyaçlar

Turkishtime Dergi

Mobilya sektörünün uzun bir süre dile getirdiği kalıcı kdv indirimi talebi sene başında hükümetimizin açıkladığı kararla karşılık buldu. %18’den %8’e çekilen kalıcı kdv indirimi uygulaması, tüketiciye %10’luk fiyat avantajı olarak hayata geçerken, mobilya sektörüne de talep artışı olarak yansıdı ve ilk 2 ay önemli bir ivme kazandırdı. Sonrasında dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan pandemi dönemi ilk etapta maalesef bu ivmeyi aşağıya çekti.

Evde oturulan dönemin uzaması, yaşam alanlarında değişiklik ihtiyacını doğurdu. Özellikle bu dönemde online satın almalarda ciddi artışlar meydana geldi. Bizler pandemi döneminde evlere kapanan, online satın almayı tercih etmeyen müşterilerimizin taleplerine, geliştirdiğimiz WhatsApp görüntülü mağazacılık hizmetleriyle cevap vermeye çalıştık.

Yaz başında pandeminin hafiflemesi ve yeni normal hayata geçilmesiyle birlikte, pandemiden etkilenen sektörler için devlet bankaları kredi vermeye başladı. 6 ay geri ödemesiz, 60 aya varan kredi uygulaması, devlet bankalarının hem tüketiciye hem de pandemiden etkilenen sektörlere verdiği önemli bir destektir. Biz markalar olarak, bu destek kredilerinin özel sektör bankaları tarafından da sağlanmasının önemini farklı platformlarda dile getirdik ancak henüz bir cevap alamadık. Bu dönemde tüketici, elindeki nakdi özenli kullanmak istiyor. Belli süre geri ödemesiz ve uzun vadeye yayılmış ödeme planı tüketicinin hem ihtiyaçlarını karşılamada hem de parasını dikkatli harcamasında yardımcı oluyor. Bu nedenle bu tip olanakların özel sektör bankaları tarafından da sağlanması önem taşıyor.

Yine pandemi döneminde devletin şirketlere sağladığı kısa çalışma ödeneği önemliydi. Mobilya sektöründe birçok şirket bu destekten istifade etti. Bu tip kriz dönemlerinde ve sonrasında sektörlerin istihdam seviyesinin devam etmesi açısından, bu kapsamda desteklerin alt açılımlarının genişletilerek sürdürülmesi faydalı olacaktır.

Davut Doğan
Doğanlar Yatırım Holding
Yönetim Kurulu Başkanı