AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Doğtaş Kelebek CEO’su Doğan: Mobilyada yılı yüzde 20 büyüme ile kapatabiliriz

Turkishtime Dergi

Doğtaş Kelebek CEO’su Davut Doğan, COVID-19 sürecinin mobilya sektörüne etkilerini Turkishtime için kaleme aldı.

Tüm sektörler gibi mobilya sektörü de Coronavirüs salgınından büyük bir darbe aldı, markalar yeni bakış açısıyla hızla değişimlere adapte olmaya başladı. Gündeme uygun mağazacılık anlayışları ve özel uygulamalar sektöre değer katmaya başladı. Rakamsal açıdan baktığımızda ise; salgın öncesi 2019 yılını negatif büyümeyle kapatmış olan mobilya sektörüne devletin 2020 başındaki yüzde 18’den yüzde 8’e inen KDV dokunuşu sektöre nefes aldırmaya başlamıştı. Ancak, erken alınan tedbirlerle ve salgının doğru yönetilmesiyle 2 aylık bir karantina sürecinden sonra yönünü yavaş yavaş normalleşmeye çeviren ülkemizde, pek çok sektörle birlikte mobilya sektörü de yaz aylarını yaralarını sarmakla geçirecek gibi duruyor.

İlk çeyrek rakamlarına baktığımızda mobilya sektöründe yüzde 20’lik bir büyümeden söz edebiliriz. Önümüzdeki dönemin, normalleşmeyle birlikte geçmiş yazlardan daha yoğun bir evlilik dönemi olacağını öngörüyoruz. Sektöre katkı sağlayacak kampanya ve desteklerle kısa sürede ciro kayıplarının minimuma gerilemesini umuyorum.

Yeni uygulamalar kapsamında; mobilya sektörü bu dönemde salgın önlemleri çerçevesinde görüntülü telefon bağlantısıyla hizmet ve satış, online sipariş gibi satış araçlarını daha çok kullanmaya başladı. Bu alışkanlıkların bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Elbette mağazalarımızda hijyen koşulları yine en üst seviyede uygulanıyor olacak, ancak tüketicimizin bu dönemde kazandığı yeni alışkanlıkları da devam edecektir. Salgın sonrası yeni dünya sisteminde “az çoktur” konseptinin biraz daha sahiplenileceğini düşünüyorum. Tüketici aldığı ürünlerin uzun süreli olmasına daha fazla önem verecek; müşteri gözünde daha az değil, akıllı ödemenin öne çıkmasını bekliyorum.

Normalleşmeyle birlikte, daha çok çalışıp katkı sağlayarak sektör olarak yılı yüzde 20 gibi bir büyüme rakamıyla kapatabiliriz. Her olumsuzluğun akabinde fırsatlar getireceğini unutmamalıyız. Bu olumsuzluktan da alınacak dersler var muhakkak. Önümüzdeki dönemde karşılaşacağımız fırsatları değerlendirmeli ve şimdiye kadar çalıştığımızdan daha fazla çaba sarf etmeliyiz.