AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


18 milyar dolar ceza Volkswagen'i batırır mı? Turkishtime açıklıyor...

Barış Soydan

Volkswagen'in emisyon skandalı Almanya'yı sarsıyor. Şirket Almanya'nın en büyük işverenlerinden biri. Tam 270 bin kişi Volkswagen'de çalışıyor. Yan sanayi şirketlerini de eklediğinizde bu rakam daha da büyüyor.

Skandalın ilk kurbanı istifasını veren Volkswagen CEO'su Martin Winterkorn'du. Ama uzmanlara göre birkaç istifa VW'yi kurtarmayacak. Analistler şimdi skandalın Alman ekonomisine etkisini tartışıyor. Birçoklarına göre skandal şu anda Alman ekonomisi üzerindeki en büyük tehdit. Yunanistan krizini kolayca atlatan ekonomi, VW skandalının altından kalkamayabilir. Çünkü skandal sonrasında başta ABD olmak üzere birçok yerde VW satışları düşecek. Bu da sadece şirketi değil Alman ekonomisini etkileyecek.

Diğer yandan altından kalkması çok zor cezalar kapıda. Amerikalı yetkililer VW'nin 18 milyar dolar cezayla karşılaşabileceğini açıkladı. Bu rakam, şirketin yıllık karından daha yüksek. Yine de kimilerinin iddia ettiği gibi "iflas riski" yok. Çünkü VW'nin bilançosu kasada 24 milyar dolar nakit para olduğunu gösteriyor. 18 milyar dolarlık ceza kasadan ödenebilir. Ama bu kadar büyük bir ceza sonrasında işten çıkarmalar kaçınılmaz biçimde gündeme gelecek. Uzmanlar, Alman ekonomisinin büyüme hızının olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyorlar. Almanya'nın bu yıl yüzde 1.8 büyümesi bekleniyordu. Bu rakam yüzde 1'lere doğru inecek. Şu rakama bakın: Almanya'da yaklaşık 780 bin kişi otomotiv sanayinde çalışıyor! Bu rakam toplam sanayi işgücünün üçte ikisine karşılık geliyor.

KRİZİN KISA ÖYKÜSÜ

Dünyanın en büyük ikinci otomobil pazarı olan ABD'de hava kirliliği testlerinde yapılan aldatmacanın ortaya çıkmasıyla Volkswagen AG'nin hisseleri yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine düştü.

Volkswagen İcra Kurulu Başkanı (CEO) Martin Winterkorn, Pazar günü yaptığı açıklamada şirketin yetkililerle işbirliği halinde olduğu ve konu ile ilgili kendi soruşturmasını da başlattığını açıkladı. Volkswagen CEO'su halkın güvenini sarstıkları için çok üzgün olduğunu söyledi. ABD'de yaklaşık yarım milyon aracı etkileyen emisyon skandalı sonucunda Alman otomotiv devine 18 milyar dolar para cezası verilebilir. Şirkete ayrıca ceza davası da açılabilir.