Turkishtime AR-GE 250


Arvento, araç takibinde dünyanın zirvesine nasıl çıktı?

Barış Soydan

Turkishtime özel röportaj

Arvento, araç takibi ve filo yönetim sistemleri alanında dünyanın en büyük 5. şirketi... 23 ülkeye ihracat yapan şirket,  2014'teki cironun yüzde 10’unu ihracat gelirlerinden geldi. Şirket, her yıl yüzde 40 büyüdüğünü belirten Arvento Mobile Systems Genel Müdür Özer Hıncal, “Her yıl kazancımızın  yüzde 25 gibi önemli bir bölümünü Ar-Ge yatırımlarına ayırıyoruz” diyor.

 

Türkiye’nin yanı sıra 3 kıtada ve 23 ülkede faaliyet gösteren Arvento, 2014’te dünyanın önde gelen araştırma şirketi ABI Research tarafından dünya üzerinde 5. şirket olarak seçildi. Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren şirket, hem yazılımını hem de donanımını kendisi üreten bir teknoloji şirketi olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle onlar için Ar-Ge çalışmaları şirket için hayati önem taşıyor. Toplam personel sayısının yarısına yakını Ar-Ge çalışanlarından oluşuyor. Her yıl kazancının yüzde 25'lik bölümünü Ar-Ge yatırımlarına ayırıyor.

 

 

Araç takip sistemlerinde Türkiye'nin bilinen markalarındansınız. Bütün bunlardan hareketle sektörünüzde dünya sıralamanız nedir?

Şu anda Türkiye’nin yanı sıra 3 kıtada ve 23 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 2014’te dünyanın önde gelen araştırma şirketi ABI Research’ün dünya üzerinde 100 binin üzerinde kullanıcısı olan en büyük 21 araç takip şirketini değerlendirdiği “Commercial Telematics Competitive Assessment – Q3 2014”  raporunda, alanımızda pazar payında dünyanın en büyük 5. şirketi olarak yer aldık. Yine geçen yıl Avrupa genelinde 31 ülkeden 17 bin şirketin katıldığı Avrupa İş Ödülleri'nde kendi kategorimizde "Avrupa'nın En Başarılı Şirketi" seçildik. Bu başarıya elimizdeki iş fikrini herkes için ulaşılabilir bir teknolojik çözüm haline getirerek ulaştık. Bunu yaparken de daha yolun en başında global düşünerek hareket ettik. Dünyada neler olup bitiyor buna yakından baktık, buralardan elde ettiğimiz öngörü ile Ar-Ge çalışmalarımızı şekillendirdik. Ar-Ge gibi pazarlama iletişimine de ciddi yatırım yaptık ve ürünlerimizle ilgili farkındalık yarattık. Dünyada mobil alandaki gelişmeleri yakından izledik ve bu gelişmelerle eş zamanlı çözümler geliştirdik. Bütün bu faktörlerin bir araya gelmesi sonucunda da 10 yıl önce 12 müşteri ile adım attığımız bu yola, bugün, 3 kıtada 33 bin müşteri ve 500 binin üzerinde cihaz adedi ile devam ediyoruz.

 

Şirket nasıl kuruldu, ürün portföyünüzü detaylandırır mısınız?

Arvento, 2005 yılında Ankara’da kurulmuş bir teknoloji şirketi. Uzmanlık alanımız mobil takip sistemleri ve makineler arası iletişim çözümleri. Bütün teknolojimizi yazılım ve donanımlarımızı kendimiz geliştirip üretiyoruz. Şu anda araç takip ve filo yönetim sistemleri, nesne ve kişi takip sistemleri, tekne takip sistemleri alanlarındaki ürünlerimizle pazarın en geniş ürün portföyüne sahip firmayız. Lokomotif ürünümüz araç takip ve filo yönetimi sistemleri. Bu alandaki çözümlerimizi “Standart, Profesyonel, Konteyner ve OBD Takip Paketleri” şeklinde sunuyoruz. Bu paket çözümlerimizin yanı sıra sektörel ihtiyaçlar için özelleştirdiğimiz filo yönetimi çözümlerimiz de bulunuyor. Bugün Türkiye ve 23 ülkede bu çözümlerimiz lojistikten eğitime, gıdadan tekstile uzanan geniş bir yelpazede bütün sektörler tarafından kullanılıyor. Bazı büyük projelerimizden örnekler vermem gerekirse; Türkiye'de Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil ambulansları ve Orman Genel Müdürlüğü'nün yangın araçlarında toplamda 10.000'in üzerinde ekipte, Unilever’in 1.000’in üzerindeki araç ve soğuk hava deposunda, İstanbul’daki 10.000’e yakın okul servis aracında ve burada sayamadığımız binlerce farklı kurum ve kuruluşta bu çözümlerimiz kullanılıyor. Yine dünyada; Arap Yarımadası’nın en büyük lojistik fiması Al-Saif Transport'tan, Avusturya'da Viyana TNT'ye, Azerbaycan'da SOCAR'dan, Moldova'da Modcell'e kadar alanının önde gelen uluslararası şirketleri de Arvento çözümlerini tercih ediyorlar.

 

Şirketinizin ihracat potansiyelinden bahsetmek gerekirse, üretiminin yüzde kaçı ihracata gidiyor? Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan bölgede 23 ülkede faaliyet gösteriyoruz.  2014 yılında ciromuzun yüzde 10’unu ihracat gelirlerinden elde ettik, bu yılın sonunda bu geliri üçe katlamayı hedefliyoruz. 2015 yılı sonunda bulunduğumuz bölgelerde güçlenirken, yeni pazarlara da giriş yapacağız.

 

Şirketin 2014 cirosu ne kadar?2015’de ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz, bu büyüme ciroya nasıl yansıyacak?

10 yıldır yaklaşık her yıl yüzde 40’ın üzerinde bir oran ile büyümeyle devam ediyoruz. 2013-14 büyümemiz ise yüzde 30’a yakın oldu. 2015 yılının sonunda aynı oranlarda büyümeyi hedefliyoruz.

 

Gelecek yıl yatırım yapmayı planlıyor musunuz?

Büyüme ivmemizi korumak ve dünyada alanımızda liderliğe oturmak için 2015’te de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Şirketimizi ve eko sistemimizi oluşturan her bir öğe bizim için çok değerli. Bu nedenle sadece teknolojiye değil, insan kaynaklarına, markalaşmaya ve şirketimizi oluşturan her öğeyi daha iyi noktalara taşımak için çalışıyoruz. 2015 yılı ve sonrası için ise hedefimiz net. Türkiye’den global teknoloji markası çıkmaz diyenlerin ezberini bozmayı ve alanımızda dünyada lider olmayı hedefliyoruz.

 

Markalaşma konusunda yaptığınız çalışmalar neler?

Arvento’yu kurduğumuz günden bu yana hem mobil takip sistemlerinin bilinirliğini artırmak hem de Arvento’yu markalaştırmak amacıyla çok ciddi pazarlama iletişimi yatırımı yaptık. Hatta Türkiye’de alanımızda yapılmış ilk ulusal reklam kampanyası Arvento’ya aittir. Bu anlamda öncü olduğumuzu da rahatlıkla söyleyebilirim. Halihazırda pazarlama iletişimi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’de araç takip denildiğinde Arvento’nun ilk akla gelen marka olmasını hedefledik, bugün Türkiye’de pazar lideri olarak oldukça iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.

 

Bu sene piyasaya çıkarmaya planladığınız yeni bir yazılım var mı?

Araç takip ve filo yönetimi sistemleri alanındaki ürün portföyümüzü genişletmeye devam edeceğiz. Kurumsal uygulamaların yanı sıra bireysel kullanıcılara yönelik ürünlerimize de ağırlık vereceğiz

 

Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığınız Ar-Ge çalışmaları neler, bunun için ne kadarlık bir bütçe ayırıyorsunuz?

Arvento hem yazılımını hem de donanımını kendisi üreten bir teknoloji şirketi. Bu nedenle Ar-Ge çalışmaları şirketimiz için hayati önem taşıyor. Toplam personel sayımızın yarısına yakını Ar-Ge çalışanlarımızdan oluşuyor. Her yıl kazancımızın %25 gibi önemli bir bölümünü Ar-Ge yatırımlarına ayırıyoruz. Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak M2M çözümlerine yönelik ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Bireysel kullanıcılara yönelik mobil takip ürünleri de yeni dönemde gündemimizde olacak.

 

 

BAŞARI SIRLARI

 

 

  • İnovatif ürün üretimi

 

  • Ar-Ge'ye yatırım

 

  • Taklitçi olmayan ürünler

 

  • Etkin pazarlama iletişimi