AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Aston Martin'in ikonik modelinin geri dönüşü

irem sertbaş

İngiliz devi Aston Martin’in ikonik üstü açık Spor GT modeli DB11 Volante yenilenmiş haliyle 2018 yılında sahalara geri dönecek.

Aston Martin’in 21. yüzyılın yeni yüzü olarak geçen yıl tanıttığı DB11 Coupe’yi takip eden DB11 Volante, performans, inovasyon, mühendislik ve tasarımda standartları yükselterek kusursuz üstü açık Spor GT’yi yaratıyor. DB11 Volante Aston Martin Türkiye distribütörü D&D Motorlu Araçlar aracılığıyla, 2018 baharında Türkiye’deki sahipleriyle buluşacak.
DB11 Volante; yeni 4,0 litrelik çift turbolu 510PS V8 motoruyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi şimdiden başardı. İlk kez DB11 Coupe’de görülen yeni bağlı alüminyum gövde temel alınarak tasarlanan DB11 Volante, önceki nesline kıyasla daha hafif ve daha sağlam olarak geliştirildi. Yüksek performans ve çeviklik otomobilin karakterinin sportif yanını vurgularken, konfor ve geniş iç mekanı ise safkan bir grand touring otomobil olduğunun altını çiziyor.
Otomobilin bu geniş kapsamlı hünerinin ardında yatan ise, Volante’nin üç aşamalı güç aktarımı ve şasi modları. Mükemmel bir uyum içerisinde çalışan, kulakçık kontrollü sekiz vitesli otomatik şanzıman, elektrik destekli direksiyon ve dinamik tork iletimi özelliğine sahip sınırlı kaymalı diferansiyel ile sürücü, otomobilin tepkilerini yol durumuna, hava koşullarına veya kendi tercihlerine göre dilediği gibi ayarlama imkanı buluyor. Isıtmalı direksiyon gibi konfor ayrıntıları dört mevsim de üstü açık sürüş keyfi sunarken, arka koltukta yer alan ve Volante için bir ilk niteliği taşıyan ISOfix bağlantı noktaları, otomobilin çok yönlülüğünü daha da pekiştiriyor.
Görsel açıdan DB11 Volante, çarpıcı tek parça alüminyum kaporta ve inovatif ‘Curlicue’ aerodinamik özelliklerine ek olarak, ahşap veya karbon fiberden üretilmiş yeni arka koltuk detaylarıyla zenginleştirilmiş.
Bordo, siyah gümüş ya da
gri gümüş renk seçeneklerine sahip model, son derece estetik kumaş tavanı, cesur bir C formu oluşturan dramatik ultra ince stop lambaları ve dövme alaşımdan üretilmiş, çarpıcı tasarımıyla dikkat çeken jantlarla otomobil tutkunlarının nefesini kesiyor. DB11 Volante’nin en karakteristik özelliği şüphesiz ki açılır tavanı. Kumaş tavanın klasik çekiciliğini gelişmiş akustik ve yalıtım materyalleriyle bir araya getiren, sekiz katmanlı tavan, otomobilin sürücü ve yolcularını zorlu hava koşullarından ve gürültüden koruyor. Volante’nin katlanmış haldeyken kendi sınıfında en düşük yüksekliğe sahip tavanının açılması yalnızca 14 saniye, kapanması ise 16 saniye sürüyor. Tavan anahtar üzerinden uzaktan kontrol edilebildiği gibi, hareket halindeyken 50 kilometreye varan hızda ve gücü saatte
50 kilometreyi bulan rüzgarda bile kapatılabiliyor.

Haberin tamamını Turkishtime'ın Ocak sayısında okuyabilirsiniz.