AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


BMW i8 Türkiye'de iş yapar mı?

Barış Soydan

 

Lüks spor otomotiv tutkunlarının BMW i8 çok iyi bir icat. O, nefes kesici bir safkan. Türkiye'de ortalama 180 bin euro fiyatla satışta olan BMWi8'e ilgi büyük.

 Türkiye'de lüks otomobil satışlarında liderliği elinde bulunduran Alman BMW, yeni modelleri ile lüks otomotiv pazarında iddasını sürdürüyor. BMW'nin hem elektirkli hem de hibrit modllerinden oluşan "i" serisi lüks otomotiv severlerin en çok ilgi gösterdikleri arasında. Bu modeller arasında ise tasarımıyla dikkat çeken i8 büyük beğeni topluyor.

BMW i8 donanm ve tasarımda tam not aldı

Ortalama 180 bin Euro'luk fiyatıyla Türkiye pazarında da satışa sunulan BMW i8 akıllı hibrid sistemi sayesinde adeta markasının teknoloji laboratuvarını temsil ediyor. Aracın hızlanma kabiliyeti konusunda küçük bir uyarı olarak belirtmek gerekirse, BMW i8'i tam güç olarak kullanmak isteyenlerin tam dolu aküye ihtiyaçları olacak. Aracın şarj seviyesi azaldıkça performansı da azalıyor. Karbon-fiber hafif üretim yapışma ve downsizing ürünü küçük motora sahip olan BMW i8'in vites kolu, göstergeler ve daha birçok şey neredeyse diğer tüm BMW’lerle aynı.

Neredeyse hiç ses çıkarmadan hareket eden i8 ve elektrikli modu seçenler bu özelliği 30 km boyunca koruyabiliyor.

BMW i8 1.6 tonluk yüksek ağırlığa sahip. Ayrıca  Launch Control fonksiyonu devredeyken i8, 4.2 sn’de 100 km/s’ye ulaşıyor ancak sonrasında akünün kendisini yenilemesi ve yeniden yüksek performans sunabilmesi için 5 dakikaya ihtiyaç duyuluyor. Yapılan test sürüşlerinde aracın yakıt tüketimi 7.2 lt/100 km olarak gerçekleşti. Otoyolda tam gaz verildiğinde ise 3 silindirli motorun yanma odalarına gönderilen benzinin miktarı 29.9 lt’ye ulaşıyor.

 

BMW i8 teknik özellikleri

Toplam motor gücü    266 kW, 362 bg

Elektrik motoru gücü  96 kW

Elektrik motoruyla maksimum hız      120 km/s

Maksimum hız            250 km/sa

Yalnızca elektrik gücüyle 0-60 km/sa hızlanma        4.5 sn

CO2 emisyonu                        49 gr/km

CO2 verimliliği                       A+

Ortalama tüketim       2.1 lt/100km