ARGE 250


C serisi yenilendi

Murat Yanık

Bu hafta Mercedes Benz Yeni C Serisi ile keyifli birkaç gün geçirdik… Rakiplerine göre kimi önde, kimi arkada olduğu konular olsa da Mercedes Benz C serisi segmentinin çok uzun yıllardır en çok tercih edilen otomobilleri arasında…

Tabi bu kez durum biraz farklı, otomobil dışarıdan bakıldığında sadece ufak tefek makyaj çalışmaları  yapılmış gibi görünse de içerideki ve dışarıdaki değişim toplamda göz kamaştırıyor.

Şahsi olarak en çok eleştirdiğim noktalardan bir tanesi multimedya ekranı ve merkezi ekranın beklenen seviyede ve teknolojide olmamasıydı. Mesele kökten çözülmüş diyebiliriz.

Test aracımız C 200 4Matic Exclusive modeliydi. Otomobil’in kapılarını açıp koltuğunuza oturduğunuzda sizi epey yenilenmiş bir iç mekan bekliyor: Dokunmatik kumanda panelleri ile yeni direksiyon simidi tasarımı ve 12,3 inç geniş dijital gösterge paneli ile 10,25 inç merkezi medya ekranı, çok daha modern ve üst klas bir otomobil hissini size veriyor. Dijital Gösterge Paneli ve Multimedya Ekranı Akıllı telefon entegrasyonu, bu özellik hala nasıl olmaz dediğimiz özelliklerden birisiydi ve aidiyet duygunuzu hakikaten artırıyor. Neden mi? Mobil telefonunuzu Apple CarPlay TM ve Android Auto üzerinden medya sistemine bağlayabiliyor, böylelikle akıllı telefonunuzun en önemli uygulamalarına rahatça erişebiliyorsunuz…  Bu arada söylemeden edemeyeceğim sürücü ve ön yolcu koltuğunun kontrol ünitesinin kapılarda olması C'nin kendi içindeki sınıf değişimini ortaya koyuyor.

Yeni C-Serisi Sedan’ın rafine tasarımı, bu makyajlamanın ardından nasıl bir değişim olacağını çok belli etmese de yeni far tasarımı ve LED Akıllı Işık Sistemi, yeni dış renk seçenekleri, ek süsleme ve döşeme seçenekleri ile C-Serisi Sedan sportifliği, kendi zevkinize göre yorumlamanıza olanak sağlıyor.

Mercedes Benz’in en sevdiğim özelliklerinden biri de isteğe bağlı sertliği seçilebilen süspansiyon Dynamic Body Control’u oldukça konforludan sportif serte kadar kişisel olarak uyarlayabiliyorsunuz. EQ Boost teknolojisine sahip yeni benzinli C200 ve C200 4MATIC motorları (BSG), 10 kW güce ve 160 N torka varan motor desteği ile %10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Yeni nesil otomobillerin bir çoğu sizi seyir halindeyken çok yakından takip ediyor, şerit ihlalleri, bulunduğunuz bölgedeki hız aşımları, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi durumlarda hemen sizi uyarabiliyor. Mercedes-Benz Intelligent Drive (Akıllı Sürüş) ile oldukça güvenli ve yalnız olmadığınızı hissediyorsunuz.

Markanın son dönemde en çok vurguladığı ürünlerinden biri de Mercedes me connect, Me connect ile kendiniz, akıllı telefonunuz ve otomobil arasında tam da istediğiniz bağa kavuşuyorsunuz. Mercedes me connect sayesinde Mercedes me portalı veya Mercedes me uygulaması üzerinden kilometre durumu, lastik basıncı ve yakıt durumu gibi araç verilerini kolayca online olarak görebilirsiniz. Uzaktan arıza teşhisi ve kaza, bakım ve arıza yönetimi ile Mercedes-Benz acil çağrı sistemi size ağ bağlantılı güvenlik sunuyor

“Klasik”, “Progresif” ve “Sportif” gösterge tarzlarına sahip tam dijital gösterge ekranı, hangi bilgilerin önemli olduğuna ve bunların hangi şekilde gösterileceğine sizin karar vermenizi sağlıyor. Ben hep sportifi tercih ediyorum. 12,3 inç büyüklüğündeki ekran oldukça net bir görüntü ve çözünürlük sunuyor. 10,25 inç ekran boyutuna sahip ve 16 : 9 formatındaki yüksek çözünürlüklü medya ekranı aracınızın iç mekanının oldukça kaliteli görünmesini sağlar. 1920 x 720 piksellik yüksek çözünürlük sayesinde tüm bilgi ve eğlence içeriklerinin net bir şekilde gösterilmesiyle mükemmel ekran kalitesinin keyfini çıkarıyorsunuz. Kablosuz cep telefonu şarj fonksiyonu olmazsa olmazımız. Akıllı telefonunuz sadece tek bir el hareketiyle orta konsoldaki sabit yerine yerleştirebilir ve kablosuz olarak şarj edebilirsiniz. Model ve markadan bağımsız olarak Qi standardına sahip tüm akıllı telefonlar şarj edilebiliyor.

İster şehir içi trafik, ister şehirler arası yol, ister otoban olsun: Mercedes-Benz’in sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile yolda güvenli hissedersiniz” dedi. Mercedes Benz’deki yetkili arkadaşlar… Hakikaten de öyle… E ve S modellerinden tanıdığımız 4Matic sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi C serisinde de son derece başarılı bir yol tutuş sağlıyor. Açıkçası kış gelsede karda kışta da test etsek diye bekliyorum.