ARGE 250


Dizel otomobiller ikinci elde de kazandırdı

Turkishtime Dergi

İkinciyeni.com, ikinci el otomobil fiyatlarındaki hareketleri araştırdı. İkinciyeni.com'un gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2017'nin ilk çeyreğinde dizel yakıtlı otomobiller, benzinlilere göre ortalama yüzde 12 daha yüksek performans gösterdi. Yakıt türünden bağımsız olarak ikinci el otomobil fiyatları 2016'nın ilk çeyreğine göre ortalama yüzde 5.3 artış gösterdi.

İkinciyeni.com Marka Direktörü Emre Ayyıldız dizel otomobil almaya karar verirken kilometre kullanımına dikkat edilmesinin öneminden bahsetti. Otomobil kullanımında kilometre ile paralel olarak dizel yakıtın fayda sağlayacağını söyleyen Ayyıldız, düşük kilometreli kullanımlarda ise ilk satın alma bedeli ve bakım maliyetlerindeki yükseklik nedeniyle, dizel yerine benzinli otomobillerin daha mantıklı bir tercih olacağını vurguladı.

Birinci çeyrekte fark gösteren bir diğer konu olarak otomatik vitesli araçların, düz vitesli araçlara göre ortalama yüzde 10 daha yüksek fiyattan alıcı bulması da Türk sürücülerinin sürüş konforuna verdiği önemin açık bir göstergesi oldu.

2016’yı 15 bin 222 araç satışı yaparak yüzde 25 büyüme ile kapatan ikinciyeni.com’un  yüzde 85’i bireysel, yüzde 15’i kurumsal olmak üzere 135 bin üyesi mevcut. Sitede online açık artırma sistemi ile ikinci el otomobillerin internet üzerinden, hızlı ve güvenli bir şekilde satılması sağlanarak hafta içi her gün yenilenen açık artırmalar oluşturuluyor. İstanbul ile birlikte İzmir, Ankara ve Kocaeli’de de şubeleri bulunan ikinciyeni.com’da hafta içi her gün ortalama 80 otomobil satışa sunuluyor. Site yeni şubelerle satış ve teslim ağını artırmayı planlıyor.

Ayrıca, ikinciyeni.com'dan satın alınan aracın durumunun, yayımlanan ekspertiz raporundan farklı olduğu tespit edildiğinde, 7 gün içerisinde iade teminatı veriliyor.