ARGE 250


Dünyanın en pahalısı 'Cenevre'de satıldı

Turkishtime Dergi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in kontrolündeki Fransız spor otomobil markası Bugatti, şimdiye kadar yapılmış en pahalı otomobilini Cenevre'de görücüye çıkardı. La Voiture Noire 19 milyon dolara alıcı buldu.

Otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden olan 'Cenevre Otomobil Fuarı, dün basına açıldı. 7-17 Mart tarihleri arasında otomobil tutkunu ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuarda dünya devi otomotiv markalarının 900'den fazla aracı sergilenecek. Fuarda, 150'den fazla yeni otomobil ilk kez Cenevre'de boy gösterecek. Elektrikli ve hibrit araçların ön plana çıktığı fuara, bu yıl otomobil tutkunu 660 binden fazla ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in kontrolündeki Fransız spor otomobil markası Bugatti, şimdiye kadar yapılmış en pahalı otomobilini Cenevre'de görücüye çıkardı. Bugatti'nin 110'un yıldönümü için tasarlanan aracın fiyatının 16.7 milyon euro (19 milyon dolar) olduğu açıklandı. 'La Voiture Noire' isimli modelden sadece bir tane üretildi. 8 litre motor hacmine sahip araç, 16 silindirli ve 1500 beygir gücünde. Aracı kimin satın aldığı açıklanmazken, sektörden gelen haberler Volkswagen Grubu eski başkanı Ferdinand Piech'in aracı, otomobil koleksiyonuna kattığı yönünde. Bugatti, arabanın sadece dört tane üretilen Jean Bugatti'nin Type 57 SC Atlantic'in modelinin "modern bir yorumu' olduğunu belirtiyor.

Otomobilciler en son yeniliklerini sergiliyor

Fuarın en çok yenilik sergileyecek markalarından Mercedes, CLA Shooting Brake dışında ilk kez Concept EQV modelini ve yenilenen GLC'yi otomobil tutkunlarının beğenisine sunuyor. Formula E Show Car ve smart forease+ gibi modellerin yanı sıra yeni V-Serisi'nin de ilk gösterimi de bu fuarda yapılıyor.

BORUSAN OTOMOTİV'İN Türkiye distribütörü olduğu BMW, fuarda en yeni elektrikli modellerini, lüks segmentteki amiral gemisi Yeni BMW 7 Serisi'ni ve meteor taşından üretilen parçalara sahip BMW Individual M850i Night Sky'ı otomobil severlere tanıtıyor.

TOYOTA ise fuarda efsane modeli Corolla'nın iki yeni versiyonunu ilk kez beğenilere sunuyor. Toyota, Corolla GR Sport ve Corolla Trek adli spor versiyonlarla ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Toyota Cenevre'de ayrıca GR Supra, GR Supra GT4 konsepti, AWD-i teknolojisine sahip Prius ve yeni Aygo'nun iki özel versiyonunu da sergileyecek.

BU YIL 100. YAŞINI kutlayan Fransız üretici Citroen, buna gönderme yapan Ami One Concept aracını ilk kez fuarda sergiliyor. Bu Citroen AMI ONE, fuarda büyük bir üretici tarafından ortaya çıkarılan en yavaş konsept ve kesinlikle en küçüklerinden biri unvanını da kazanacak.2.5 metre uzunluğundaki araç 60-70 km menzil sunuyor.

FUARIN ÖNEMLİ yeniliklerinden biri de Peugeot'un tümüyle yenilediği başarılı modeli 208 oldu. Modelin tarihinde ilk kez tümüyle elektrikli versiyonu da fuarda tanıtılıyor. 340 km'lik menzile sahip elektrikli 208, bu alanda önemli bir boşluğu dolduracak.

FİAT EGEA'NIN Avrupa pazarında Tipo ismiyle satışa sunulan en sportif versiyonu 89'uncu fuarda sergileniyor. Egea Sport, daha dinamik görünüme sahip olan tamponları, 18 inçlik jantları, detaylarda kullanılan siyah kontrast renkleri ve yine siyah tonlarla bezenen iç mekânıyla ön plana çıkıyor. Bursa'daki Tofaş fabrikasında üretilerek Avrupa pazarlarına ihraç edilecek olan otomobil, en dinamik Egea modeli olarak iddiasını ortaya koyuyor. Yeni versiyonun Türkiye satışı da mart itibarıyla başlıyor.

FERRARİ F8 TRİBUTO, şimdiye kadarki en güçlü sekiz silindirli Ferrari modeli olarak fuarda yerini alıyor. Ortadan motorlu, 3.9 litrelik çift turbo V8 motor 720 beygir güç, 770 Nm gibi maksimum tork üretiyor.