AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


E 300 Coupe AMG, Y Kuşağının Patronları İçin Kükrüyor…

Murat Yanık

Mercedes-Benz’in şık spor otomobili E 300 Coupe AMG ile çok keyifli 3 gün geçirdik… Ona o kadar alıştım ki ayrılık vakti geldiğinde içimi gerçek bir burukluk sardı…

Otomobiller, önceki yıllarda marka ve modeline bakılmaksızın yakıt tüketimi, güvenlik önlemleri, tasarım detayları ile incelenir, editörlerin köşeleri de bu veriler ve analizler ile dolu olurdu.

Şimdilerde ise bu kavramlar biraz daha geri planda kalırken, otonom sürüş, yapay zeka, tam şarj ile gidilebilen menzil gibi kavramları daha fazla konuşur olduk. Özellikle başlıkta da belirttiğim gibi, Y kuşağı otomobil tercihlerini yaparken bu kavramlara çok daha dikkat eder oldular.

Mercedes-Benz E 300 AMG, tam da bahsettiğim kriterler açısından önemli detayları ve özellikleri bünyesinde barındırması, dönüşüme ayak uyduran teknolojisi ve performansı ile göz dolduran bir otomobil.

Test konuğumuz E 300 AMG oldukça donanımlı, Comand Online müzik ve eğlence sistemi ile çok keyifli. Comand’ı destekleyen Burmester Surround Ses Sistemi ise içerideki atmosfere bambaşka bir hal katıyor… Araç içerisinde çalan şarkının tüm enstrümanlarını en üst ses seviyesinde bile hiçbir bozulma olmadan dinleyebiliyorsunuz.

Mercedes-Benz'den bahsederken özellikle binek modellerinde malzeme kalitesini eleştirmek hiç de kolay değil. İçeride kullanılan malzeme kalitesi, Mercedes-Benz’in yüksek standartlarını bir kez daha ortaya koyarken, mat cilalı ahşap detaylar ve dilediğiniz renge bürünen ambiyans aydınlatması ortama bambaşka bir hava katıyor.

E 300 AMG, 3 kapılı bir araç olmasına rağmen iç mekanda ve bagaj hacmi konusunda da oldukça cömert.

E300, sahip olduğu her yöne elektrikli olarak hareket edebilen koltukları ile sizi performanslı kullanmaya teşvik ederken, şıklığından da hiçbir şey kaybetmiyor. Kullandığımız test aracının deri kumaş karışımı spor koltukları ise aracın ruhu ile şıklığı birleştiren tam bir spor görünüm katmış…

Aracı ilk çalıştırdığınızda duyduğunuz ses bir motor sesi değil, başlığa da ilham veren bir kükreme sesi diyebiliriz. 4 silindirli, 1991 cc hacime sahip 245 HP'lik motoru ile E 300 Coupe AMG bu hacimden beklenmeyen bir güç ve ses ortaya koyuyor. Açık konuşmak gerekirse aracı sürekli çalışır vaziyette bırakası geliyor insanın... Almanya’da üretilen otomobilde, 9 ileri oranlı otomatik şanzıman ve bir çok Mercedes-Benz modelinde görmeye alışık olduğumuz Eco, Comfort, Sport, Sport + ve Individual sürüş modları bulunuyor. Euro 6 emisyon sınıfı motora sahip aracın yakıt tüketimi, fabrika tarafından belirtilen veriler ile neredeyse aynı diyebiliriz. Emisyon değeri ise fabrika tarafından 160 g/km olarak belirtilmiş.

Maksimum hız verisi 250 km olarak belirtilen, 0 ‘dan – 100 km’ye 6.4 sn. 'de ulaşan aracın performansına göre hiç de yüksek olmayan tüketim verileri dikkat çekiyor. Şehir içi 8.9, şehirler arası 5.9, ortalama ise 7 litre olarak belirtiliyor. 4 gün boyunca çoğunlukla trafiğin yoğun olduğu saatlerde kullandığım aracın şehir içi yakıt tüketim verisini 9.2 olarak kaydettim.
Performanslı kullanımı tercih ediyorsanız bu rakamları bir kenara bırakmakta fayda var… Ne demişler Aslan besleyen yemini düşünmez…

Selefine göre bir çok yeniliği beraberinde getiren, özellikle benim de içinde olduğum Y kuşağı için son derece şık, sportif ve güçlü E 300 Coupe AMG, asfaltta tasarruf, güç ve şıklığın simgesi olmaya aday…

Fotoğraf: Engin Yanık

Trafik Kurallarına Uyun, Uymayanları Uyarın!