ARGE 250


Ferrari bu ay borsaya açılıyor, işte şirketin toplam değeri

Barış Soydan

Turkishtime özel...
Dünya borsaları Ferrari'yi bekliyor. Kısa süre içine New York Borsası'na kote olacak şirketin halka arz fiyatı henüz belirlenmedi. Ferrari'ye yakın kaynaklar, fiyatın bugün yarın belirleneceğini söylüyor. Aynı kaynaklar, halka arzın 12 Ekim haftasında gerçekleşeceği bilgisini veriyor.

Bununla birlikte Volkswagen'ın yaşadığı emisyon skandalının borsaları etkilediğini belirten bazı uzmanlar, halka arz için doğru zamanda olmadığımızı öne sürüyor. Örneğin yatırım danışmanlığı şirketi Equita, Ferrari'nin halka arzının ertelenebileceğini öne sürdü.

Ferrari'nin yüzde 90'ı Fiat Chrycler'a ait. İtalyan şirket, Ferrari'nin halka arzından sağlayacağı kaynağı Jeep ve Alfa Romeo markalarının yeniden canlandırılması planında kullanmayı hedefliyor.

Peki Ferrari'nin değeri ne kadar? Halka arzdan önce bu soruya net bir yanıt vermek mümkün değil. Ama elimizde bazı doneler var. Fiat CEO'su Sergi Marchionne, Ferrari'nin 10 milyar euro'dan daha az etmeyeceğini söylüyor.

Borsacılar, halka arzda Ferrari'nin değerinin 5 ila 10 milyar dolar arasında bir yerde belirleneceği tahmininde bulunuyor. Halka arz edilecek hisse sayısının kısıtlı olması nedeniyle, bu rakamın tavana yakın bir noktada olacağı konuşuluyor.