AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Ford Genel Müdürü Yenigün: “Otomotive lokomotiflik etmeyi sürdüreceğiz”

Turkishtime Dergi

Son 6 yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, 2 yıldır da Türkiye’nin ihracat lideri Ford Otosan’ın Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford’un Avrupa’da son 2 yıldır ticari araç liderliğini devam ettirmesinde Transit modellerimize talebin payı büyük” diyor.

 

 

Ford Otosan, son 6 yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, 2 yıldır da Türkiye’nin ihracat lideri. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şirketin ihracattaki yüksek performansını “Ülkemiz ticari araç ihracatının yüzde 65’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz ve ürettiğimiz araç ve parçaları 83 ülkeye ihraç ediyoruz” sözleriyle özetliyor.

Ford Otosan, kaliteli ve esnek üretim tesisleriyle Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi konumunda. Şirket, Ford’un Avrupa’da sattığı tüm ticari araçların yüzde 71'ini ve Transit modellerinin yüzde 81’ini üretiyor.

Haydar Yenigün, ticari araçların kilit rolünü şöyle anlatıyor: “Avrupa ticari araç pazarında 2012 yılında 7. sırada olan Ford’un 2015 yılı itibarıyla 1. sıraya yükselerek Avrupa ticari araç pazar lideri unvanı kazanmasında ve bunu devam ettirmesinde üstün kaliteli ve müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan Transit modellerimiz büyük rol oynuyor. Avrupa ticari araç pazarının son yıllarda gösterdiği yükseliş ve ürünlerimize olan yüksek talep sayesinde Ford, Avrupa’da son 2 yıldır ticari araç liderliğini devam ettiriyor. Ford’un Avrupa’daki büyüme odaklı stratejisi ihracatımız açısından önemli bir güç sağlıyor.”

Peki Haydar Yenigün’ün, otomotiv sektörü için 2017 ihracat beklentileri neler? Projeksiyonu şöyle: “Otomotiv sektörünün, 2017 yılında da Türkiye ihracatının lokomotifi olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Türkiye ihracat lideri Ford Otosan olarak, her sene bir önceki senenin üzerine çıkmayı hedefleyen bir yapımız var. Bu sene sonunda ihracat pazarlarımızdaki olumlu seyir ve araçlarımıza olan talebin güçlü bir şekilde devam etmesi sebebiyle ihracat adetlerimizin 290-300 bin seviyelerinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Türkiye, büyüyen ekonomisi rekabetçi üretimi ve stratejik coğrafi konumuyla gerek yatırım gerek ihracat açısından avantajını koruyor. Diğer yandan sahip olduğu yüksek bilgi ve altyapı yetkinliği, güçlü potansiyeli ile her türlü ekonomik ve siyasi gelişme sonrası hızla toparlanabiliyor. 2017’nin ilk yarısında otomotiv sektörü, zorlu zamanlara rağmen istikrarını korumayı başardı. 2018'de sektörün gidişatına ekonomi, siyaset ve ülkemizin bulunduğu bölgede yaşanacak gelişmeler yön verici olacak. 2018’de otomotiv sektörü ve Ford Otosan için iyimser bakış açımızı koruyoruz.”

Ford, geçtiğimiz ay 52 milyon dolar tutarında yeni bir yatırım hamlesi gerçekleştirerek üretim kapasitesini artırma kararı aldı. Şirket, Avrupa başta olmak üzere global pazarlarda artan talebi karşılamak amacıyla mevcut üretim kapasitemizi 415 bin adetten 455 bin adede çıkaracak. Yenigün, “Üretim kapasitemizi kademeli olarak 2018 Eylül sonuna kadar hedeflenen seviyeye taşıyacağız. Önümüzdeki dönemde hem sektörün lokomotifi olarak hem de üstün mühendislik yeteneğimizle Türkiye ekonomisine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diyor.