ARGE 250


Ford Mustang efsanesi yollarda

Barış Soydan

Türkiye'den de rekor siparişe imza atan Ford Mustang, 2015  Mayıs ayında gerçekleşen İstanbul Autoshow'da tutkunları tarafından da büyük ilgi gördü.

 2015 yılında beklenen yeni nesil otomobil modelleri arasında 50 yıllık Amerikan spor otomobil efsanesi Ford Mustang'in liste başı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Üretimine 1964 yılının nisan ayında başlanan ve 1965 model olarak ilk kasasını yollara çıkan ilk nesil bir efsanenin doğuşunun habericisi oldu ve çok sevildi. 2005 yılında 5. nesil Ford Mustang'in ardından şimdi 6. nesil Ford Mustang tuutkunlarıyla buluşuyor. Gelişen otomobil teknolojisi ile yeninden şekillenen ve güçlenen yeni kasa ford mustang yepyeni bir yüze ve yeni nesil motora sahip. İşte detaylar…

Gelmiş geçmiş en hızlı model

Amerika’da üretilen yeni Mustang, Fastback ve Convertible gövde seçeneklerinde 2.3-litre EcoBoost 317 PS ve 5.0-litre Ti-VCT V8 421 PS’lik motorlarla sunulacak. 5.0-litre V8 motora sahip Mustang, 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede gerçekleştirerek Avrupa’da satılan seri üretim Ford modelleri arasında gelmiş geçmiş en hızlı model unvanını kazanıyor.

2.3 EcoBoost motor ile sunulan Mustang ise 0-100 km/s hızlanmasını 5.8 saniyede tamamlayarak müthiş bir performansa imza atarken 8.0 lt/100 km’lik yakıt tüketimi ve aynı zamanda 179 g/km CO2 emisyon değeriyle son derece verimli.

10 adet dış renk seçeneğine yer verilen 2015 yeni Ford Mustang de donanım seviyesine göre kumaş, alcantara ve deri döşeme seçenekleri sunuluyor. Ayrıca GT paketinde recaro yarış koltukları tercih edilebilir.

Ford Mustang ünlülerin de vazgeçilmezi

Yarım asrı aşkın ömrü boyunca 9 binden fazla video oyunu, müzik klibi ve TV programında kullanılan Mustang, Will Smith, Nicholas Cage, Jason Statham, Tom Cruise ve Steve McQueen’e gibi Hollywood yıldızlarına eşlik etti. 1964 yılından günümüze 9 milyonu aşkın satış rakamı ile kendi türünün en fazla satılan aracı olan Mustang kullanıcıları arasında Bill Clinton, Jim Morrison, Jay Leno ve Kelly Clarkson gibi isimler bulunuyor.