ARGE 250


Fransız mı, Alman mı?

Murat Yanık

Her geçen gün otomotiv sektöründe gerçekleşen yenilikler hayatımızda daha fazla yer bulmaya devam ediyor. Otomotiv sektöründeki değişim hiç değişmez dediğimiz kurallarına bağlı olan markalarda bile oldukça net bir şekilde görünüyor. Aslında bu değişimi tüketicilerin beklentileri körüklüyor. Otomobil heyecan uyandırmalı, duyuları harekete geçirmeli, trafikte geçen her anı daha keyifli kılarken sürücüsüyle sezgisel ve duygusal bir bağ oluşturmalı. Kişiselleştirilebilir, tıpkı ev rahatlığında ve konforunda bir kabin sunmalı. Düşüncesi otomotiv endüstrisini de ciddi bir değişime itti.

Peugeot 3008 bu yazımızın konuğu oldu, alışılagelmiş Peugeot marka otomobillerden farklı, hatta çok tercih edilen alman otobillerini bile geride bırakacak kadar şık bir otomobil ile karşımıza çıktı. Yeni değil 2016 yılından bu yana yollarda görmeye alıştığımız 3008’e bir de bizim penceremizden bakın istedik…

olduğu kadar dışarıda da farkı hissettiren 3008, oldukça heybetli bir görüntüye sahip. Kaslı ve keskin hatları 19” jantları ile bir bütünlük kazanıyor. Krom detayların ağırlıklı olduğu otomobilin Led farları tüm dikkatleri üzerinize çekiyor diyebilirim. Black Diamond olarak adlandırılan ve sadece 3008 ile sunulan parlak siyah tavan ise aracı Premium bir kimliğe kavuşturuyor.

Tam anlamıyla kokpit kavramını bir otomobile taşıyan 3008 Yeni nesil, geliştirilmiş i-Cockpit’in sunulduğu iç mekan, kapı içi ambiyans ışıkları, özel kumaş konsol döşemesi ve krom detayları ile sınıfının kalite çıtasını daha da yükseğe ve farklı bir boyuta taşıyor.

Yeni nesil i-Cockpit’in en önemli öğelerinden birisi olan Full Dijital gösterge paneli, segmentinde sadece Yeni SUV Peugeot 3008’de en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor.  12,3 inç boyunda tamamen kişiselleştirilebilir animatik göstergeler, farklı bir sürüş keyfi sunuyor.  Orta bölümde konumlandırılan 8 inç kapasitif ekran, kablosuz şarj, Apple Carplay gibi üst düzey teknolojik özellikler ve FOCAL müzik sistemi kabin içinde premium sürüş konforu sunuyor.

Peugeot 3008, sunduğu tasarım, konfor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra gelişmiş güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor. Aktif şerit takip sistemi, aktif kör nokta uyarı sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi (tamamen durdurma özelliği ile), aktif güvenlik frenleme sistemi, yorgunluk algılama sistemi, aktif trafik işareti tanıma sistemi, güvenli takip mesafe uyarı sistemi, akıllı far sisteminden oluşan ileri sürüş destek sistemleri ile yolculuklar minimum stres, maksimum güven ve keyifle gerçekleşiyor.

Access, Active, Allure  ve GT-Line olmak üzere dört farklı donanım paketi ile satışa sunulan Peugeot 3008’de sunulan bir çok özellik kullanıcıların gündelik hayatlarını kolaylaştırmakla birlikte aynı zamanda daha da konforlu bir sürüş sunuyor. Yeni 3008 ile birlikte sunulan otomatik bagaj sistemi ile bagaj kapağı tek bir ayak hareketi ile açılıp kapatılabiliyor. Üst paketlerde sunulan deri koltuk özelliğinde ise 5 farklı masaj seçeneği (segmentinde sadece Yeni 3008’de sunuluyor), koltuk hafızası ve ısıtma özellikleri dikkat çekiyor. Kabin içi konforunu en üst seviyeye taşımak adına sunulan ve kapasitif ekrandan elektronik olarak kişiselleştirilebilen 3 farklı parfüm seçeneği ise segmentinde sadece 3008’de sunuluyor.

Bir önceki nesil 3008’e göre 62 mm artırılan dingil mesafesi ile segmentinin en iyi diz mesafelerinden birisini sunan Peugeot 3008 kabin içi konforunda da iddiasını ortaya koyuyor. Yeni 3008, bir önceki nesilden 82 mm daha uzun ve benzer genişliğe sahip, yerden yükseklikte 22cm ile fark yaratırken bir önceki nesile göre 1cm azalan toplam yükseklik, yeterli baş mesafesi sunmasının yanında aerodinamik özellikleri geliştiriyor. (0,32Cx)

Yeni SUV Peugeot 3008’de, ağırlığı azaltılmış, yüksek dayanımlı, kalitesi kanıtlanmış EMP2 platformu, gerçek blue teknolojisine sahip dizel BlueHDi, ödüllü Turbo PureTech benzinli motorları kullanılıyor. Tüm bu özellikler motordan gelen gücü ve torku yüksek bir verimle yola aktaran ve kullanıcıların beğenisini kazanan EAT6 tam otomatik şanzıman ile birleştiğinde sınıfının en iyi performans ve yakıt ekonomisi değerlerini sunuyor.

Yeni Peugeot 3008’de kullanılan tüm benzinli motorlar güç sınıfının en iyi değerlerini ortaya koyuyor. 2015 ve 2016 yıllarında üst üste kategorisinde yılın motoru seçilen 1,2L PureTech 130 S&S motor 115 g/km CO2 emisyon salınım değerine imza atarken, 6 vitesli otomatik şanzımanlı 1.6L THP 165 S&S ise sadece 129 g/km of CO2 misyon salınım değerine imza atıyor. Ürün gamında üç adet benzinli motor/şanzıman ve iki adet dizel motor manuel/otomatik şanzıman kombinasyonu yer alıyor:

  • 2L PureTech 130 S&S 6MT 6 vitesli manuel şanzıman
  • 2L PureTech 130 S&S EAT6 vitesli otomatik şanzıman
  • 6L THP 165 S&S EAT6 vitesli otomatik şanzıman
  • 6L BlueHDi 120 S&S 6MT 6 vitesli manuel şanzıman
  • 6L BlueHDi 120 S&S EAT6 vitesli otomatik şanzıman