ARGE 250


Otomobilde kâr düştü, araç bakımı yükselişte

Ersin Kaplan

Araç satışlarındaki rekabet ve yüksek vergilerin de etkisiyle birlikte otomobil piyasasında kâr marjları istenen seviyelerin altında seyrediyor. Pazardaki araç sayısı yıllık ortalama %7 civarında büyüyor. Buna bağlı olarak araç satış sonrası bakımı kayda değer bir büyüme gösteriyor.

Türkiye'de ilk kez kapıda araç bakımını başlatan Mobilotoservis.com’un Kurucu Ortağı Kaan Saraç, ‘Pazarda yaşanan değişikliklerle artık tüketiciye bu sektörde hızlı, aktif ve çözüm odaklı hizmet sunmak zorundayız. Biz Mobilotoservis.com olarak müşteri taleplerimiz web sitemizden ya da çağrı merkezimizden alıyoruz. Araçlarının bakımını yaptırmak isteyenlerin kapısına kadar gidiyoruz ve bakımı kısa süre içinde yerinde yapıyoruz. Günümüzün hızlı temposunda araç bakımı için neredeyse tüm günü ayırmak artık verimli değil. Biz tüketicinin hayatını kolaylaştırırken, fiyat avantajını da sunarak hizmet veriyoruz.’ dedi.

Yılda 25 milyon araç bakımı yapılıyor’

TÜİK verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 19,6 milyon. Otomobil satışı sonrası hizmetleri pazarının hacmi ise 10 milyar doların üzerinde seyrediyor. Yılda tahmini olarak 25 milyonun üzerinde otomobil bakım işlemi yapılıyor.

Müşterilerimizin %25’i kadın’

Saraç, ‘Müşterilerimizin büyük çoğunluğu arabasına önem veren, ilgilenen erkeklerden oluşmakla birlikte müşteri profilimizin %25’i kadın. Bu normal servislere göre çok yüksek bir rakam. Müşteri memnuniyetimiz çok yüksek olduğundan tavsiye yöntemi ile geniş bir kitleye ulaşabiliyoruz’ dedi. Mobilotoservis.com verilerine göre İstanbul’da en çok bakım yaptıran 5 ilçe Ataşehir, Beşiktaş, Kadıköy, Ümraniye ve Şişli.

Mobilotoservis.com Hakkında

2014 yılının başında kurulan Mobilotoservis.com Türkiye'de ilk kez kapıda araç bakım hizmetini başlattı. Tüm İstanbul genelinde her gün onlarca bakım işlemini müşterilerinin kapısının önünde, işyerinin otoparkında, sokakta, AVM otoparkında, yani müşteri nerede isterse orada yapıyor. Müşteriler internetten fiyat teklifi alıp hangi işlem için ne kadar ödeyeceğini biliyor, uygun zaman ve yer bilgisiyle randevusunu alıyor, belirtilen zamanda Mobilotoservis.com ustası müşterinin yanına varıyor ve aracın bakım işlemlerini yapıp genel kontrollerden geçiriyor. Uygun fiyatlı, garantili, zahmetsiz ve şeffaf bir hizmet sunuyor.