ARGE250


Otomotiv ihracatında dev artış

Turkishtime Dergi

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü ihracatı Mayıs ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28,4 artış sağlayıp 2 milyar 566 milyon dolar ihracata imza attı. Sekiz aydır 2 milyar dolar barajını geçemeyen sektör Mayıs aylık bazında tarihindeki en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştı.

Binek Otomobillerde ihracat artışı yüzde 64

OİB mayıs ayı verilerine göre mal grupları bazında Binek Otomobil ihracatı yüzde 64 artarak 1 milyar 94 milyon dolar, Otomotiv Yan Sanayi ihracatı yüzde 6 artarak 815 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 14 artarak 432 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 11 artarak 155 milyon dolar olarak gerçekleşti.

AB’ye ihracat yüzde 28 artarak 2 milyar dolara çıktı

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat yüzde 28 artışla 2 milyar dolar olurken, AB toplam ihracattan yüzde 78 pay aldı. Alternatif pazarlardan Amerika Ülkelerine ise ihracat artışı yüzde 64, Eski Doğu Bloku Ülkelerine yüzde 59, Asya Okyanusya Ülkelerine yüzde 78 olarak gerçekleşti.