Turkishtime AR-GE 250


Otomotiv pazarı vites yükseltti!

Turkishtime Dergi

Düşük faizli kredi haberiyle hareketlenen pazarda moraller yerine geldi. Bu yıl için satış beklentisi 450 binin üzerine çıktı.

Kur krizinin yaşandığı 2018 yılı Ağustos ayından bu yana kesintisiz daralan otomotiv pazarı yeniden hareketlendi. Kamu bankalarının düşük faizli kredi kararının tetiklediği talep artışının, filo yenileme ve mevsimsel etkenlerle desteklenmesi showroom'lara ciddi hareketlilik getirdi. Daha iki hafta öncesine kadar yılın tamamı için 300 bin adetlik satış öngören sektör temsilcileri, güçlü dipten dönüş sinyali ile birlikte satış beklentilerini 450 bin adetin üzerine çıkardı. Otomotiv pazarında satışlar hızlandı. Kamu bankalarının 1 Ekim itibariyle taşıt kredilerinde faiz indirimi kampanyası başlatması ve ardından geçen hafta VW’nin fabrika yatırımını Türkiye’ye yapacağının kesinleşmesi piyasalara büyük moral verdi. Bazı markalarda showroom trafiği son günlerde yüzde 30 arttı. Yılsonu beklentilerini de yukarı yönlü revize eden otomotivciler, 2020’den çok daha umutlu.

Dünya Gazetesi'nden Aysel Yücel'in haberine göre; kur artışının etkisiyle 2018’in ikinci yarısında başlayan ve bu yıl hızlanarak bazı aylarda yüzde 70’i bulan otomotiv satışlarındaki daralma durdu. Kamu bankalarının Türkiye'de üretilen bazı otomobil ve ticari araçları yönelik düşük faizli kredi kampanyası kararı ve ardından bazı özel bankalar ile farklı markaların da bu furyaya dâhil olması daralmayı durduran en büyük etken oldu. Bilindiği gibi; önceki hafta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, yerli üretim yapan 8 marka ile işbirliği yaparak, otomotivde yerli üretime özel taşıt kredisi paketleri hazırlamıştı. 1 Ekim’de başlayan kampanya yılsonuna kadar sürecek. Kampanya sıfır kilometre otomobiller için geçerli olacak. Bankalar binek araçlar için 50-120 bin TL arasında 18-36 ay için, ticari araçlarda 72-500 bin TL arasında 30-60 ay için yüzde 0.49-0.69 faiz uygulayacak. Diğer birçok marka da ekim ayında çeşitli cazip kampanyalarla satışlarını hızlandırmayı hedefliyor.

Showroomlara yeniden hareket geldi

Taşıt kredilerinde kampanya henüz başlamadan satışlara pozitif yansıdı, showroomlara yeniden hareket geldi. Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 41 bin 992 adetle, 2018’in aynı dönemine göre yüzde 82.35 arttı. Her ne kadar satışların iyi olduğu 2017’i baz alındığında pazar, 2017 Eylül ayına göre yüzde 41,15 daralmış olsa da 8 aydan sonra ilk kez artış yaşanması, sektörde dipten dönüşün başlangıcı olarak yorumlandı. Bu gelişmenin ardından geçen hafta Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) uzun süredir dünya gündeminde olan yeni fabrika yatırımı için Manisa’da şirket kurduğunun ortaya çıkması sektöre ayrı bir moral oldu. Otomotiv temsilcileri, VW yatırımının da etkisi ile piyasada oluşan olumlu havanın shoowroomlara yansıdığını ifade etti. Markaların stok eritmesi, model yılı geçişi ve tüketicinin yeni yıla girmeden talebini öne çekmesi gibi etkenlerle son çeyrek zaten her zaman diğer aylardan daha hareketli geçiyor. Ancak, markalar son haftalarda yaşanan gelişmelerle pazarda en fazla satışın yapıldığı son çeyrekte, bu yıl daha büyük hareketlilik bekliyor.

Filo tarafı da hareketleniyor

Öte yandan kiralama sektöründe de ertelenen talebin geri gelmesi bekleniyor. Sektör temsilcileri, yıl içinde büyük kayıp yaşanan filo tarafında eskiyen araçların yenilenmesiyle satışlara önemli katkı sunulacağını belirtiliyor. Sektörde yükseliş dönemine girildiğini vurgulayan otomotivciler, 2020 yılının ise bu yılda daha iyi olacağını ve pazarın yüzde 30’a yakın artacağını öngörüyor. 2021’de ise 900 bin adetlerin görüldüğü 2017 rakamlarına ulaşılabileceği umudu yaşanıyor.