AR-GE 250


Otomotiv vites yükseltti

Turkishtime Dergi

Yüksek enflasyon ve krediye erişimdeki zorluklara rağmen otomotiv satışlarında tüm zamanların temmuz ayı rekoru kırıldı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), temmuz ayı otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarını açıkladı. Buna göre, geçen ay otomobil ve hafif ticari araç satışları yıllık bazda yüzde 115,4 artarak, tüm zamanların temmuz ayı satış rekoru kırıldı. EKONOMİ’ye konuşan sektör temsilcileri, bulunurluk sorununun azaldığı pazarda, geçmişten gelen siparişlerin teslim edilmesinin ve zam korkusuyla bazı tüketicilerin araç talebini öne çekilmesinin rekor satışlarda etkili olduğunu ifade etti. Yatırım amaçlı alımların azalmasıyla talepte yavaşlama sinyallerinin geldiği otomotivde, özellikle son çeyrekte satışlardaki ivmenin hız kesilebileceğine işaret ediliyor.

Otomobile parası yetmeyen ticari aldı

ODMD verilerine göre, temmuz ayı otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 115,4 artarak 112 bin 459 adet oldu.

Temmuzda otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 109,4 artarak 85.916 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 137,5 artarak 26 bin 543 adet olarak gerçekleşti. Hafif ticarideki bu artışta, bu segmentte ÖTV oranlarının çok daha düşük olması ve dolayısıyla fiyatın otomobile göre daha ulaşılabilir olması etkili oldu.

Otomobil ve hafif ticari araç satışları 10 yıllık temmuz ayı ortalama satışlara göre yüzde 83,1 arttı. Otomobilde 10 yıllık temmuz ayı ortalama satışlar yüzde 79,5 artış gösterdi. Hafif ticari araç satışları ise 10 yıllık temmuz ayı ortalama satışlara göre yüzde 95,7 artış gösterdi.

Temmuz ayı satışlarındaki bu artışta tüketicilerin fiyatların artacağı endişesiyle alımı öne çekmesinin etkili olduğunu ifade eden MAİS AŞ Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Enflasyonist beklentiler ve kur salınımı, vatandaşın alım kararlarını öne çekmesinde halen etken. Eylül ayından itibaren yılın son aylarında talepte yavaşlama bekliyorum” dedi