ARGE250


Otomotivcilerin yüzü güldü

Turkishtime Dergi

Ekim sonunda uygulamaya başlanan ÖTV ve KDV indirimlerinin sektöre hızlı bir şekilde yansıdığı belirtiliyor. Sektör, kasım ve aralık aylarında 60 bin adet satış hedefliyor.

İç pazarda ekim ayında yüzde 76'lık kayıp yaşayan otomotivciler, yılın son iki ayından ise umutlu. OSD Başkanı Haydar Yenigün, 31 Ekim itibariyle yürürlüğe koyulan ÖTV ve KDV indirimlerinin sektöre hızlı bir şekilde yansıdığını belirterek, “Henüz 10 gün gibi az bir süre geçmiş olmasına rağmen piyasa, atılan olumlu adımları hemen içselleştirdi. Müşteriler artık showroomları yeniden ziyaret etmeye başladı. Hatta yoğunluk servis istasyonlarında bile hissedilmeye
başlandı" dedi. Bu doğrultuda, kasım ve aralık aylarında 60 bin adet daha üzerinde satış yapılmasını beklediklerine dikkat çeken Yenigün, öte yandan tüketici kredi faizlerinin de yüzde 2.5 seviyelerine inmesini oldukça önemli bulduklarını vurguladı.

Bu arada Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Ocak-Ekim dönemine ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Ocak-Ekim döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalarak 1 milyon 298 bin 282 adet, otomobil üretimi ise yüzde 9 azalarak 858 bin 638 adet oldu. Bu dönemde toplam pazar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında azalarak 502 bin 156 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 31 oranında azaldı ve 379 bin 274 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubunda üretim geçtiğimiz yılı ile aynı seviyede kaldı. Ağır ticari araç grubunda ise yüzde 18 artış kaydedildi. Bu dönemde, ticari araç pazarı yüzde 37, hafif ticari araç pazarı yüzde 39 ve ağır ticari araç pazarı ise yüzde 24 oranında daraldı.