Turkishtime AR-GE 250


Otomotivin iki devi güçlerini birleştirdi

Turkishtime Dergi

Küresel otomotiv sektörünün iki ağır topu Alman otomobil üreticisi Volkswagen ve ABD’li otomobil üreticisi Ford Motor, uzun süredir tüm dünyanın gündeminde olan ticari araçlarda işbirliği anlaşmasını resmen açıkladı. Ortaklık kapsamında Ford Ranger pickup platformu VW tarafından da kullanılacak.

Son aylarda kamyonet ve diğer ticari araç segmentlerinde işbirliğini görüşen Ford ve Volkswagen, müzakerelerin son durumunu aktarmak için dün Detroit otomobil fuarında bir basın açıklaması yaptı. Dev üreticiler tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki tarafın da rekabet gücünü artırmak ve dünya çapında müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına stratejik bir ittifak kurulduğu belirtildi.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, milyarlarca dolarlık tasarruf sağlaması beklenen ortaklık kapsamında Türkiye’de Ford Otosan Fabrikası’nda minibüs üretiminin de seçenekler arasında olduğunu söyledi. Bu açıklamanın ardından Volkswagen’in ticari araç modeli Transporter’ın Ford Otosan’ın Gölcük’teki fabrikasında üretileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ford Ranger pickup platformunun Volkswagen tarafından kullanılmasını içeren ve prensip anlaşması sağlanan ittifaka ilişkin detayların önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtiliyor.

Aylardır konuşulan Volkswagen ve Ford anlaşması dün resmiyet kazandı. Dev üreticiler tarafından yapılan açıklamada, iki tarafın da rekabet gücünü arttırmak ve dünya çapında müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına stratejik bir ittifak kurulduğu belirtildi. Ford ve VW bu ortaklığı elektrikli ve otomatik sürüş teknolojisinin ortak geliştirilmesi şeklinde büyütecekler. Ortaklık Ford Ranger pickup platformunun VW tarafından kullanılmasını içerdiğini Şirketler böylece milyarlarca dolar tasarrufta bulunabilecek.

Gölcük'te üretim yapılacak

Uzun süredir işbirliği kapsamında VW’nin Transporter modelini Ford Otosan fabrikasında üretmeyi değerlendirdiği konuşuluyordu. VW CEO’su Herbert Diess, milyarlarca dolarlık tasarruf sağlaması beklenen ortaklık kapsamında Türkiye’de Ford Otosan Fabrikası’nda minibüs üretimin de seçenekler arasında olduğunu söyledi. Bu açıklamanın ardından VW’nin ticari araç modeli Transporter’ın Ford Otosan’ın Gölcük’te Fabrikası’nda üretileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynaklar işbirliğinin otonom araçların ortak geliştirilmesi, VW’nin Ford tarafından yapılan otonom araç geliştirme çalışmalarına para aktarması ve Volkswagen’in MEB elektrikli araç platformunu kullanması için Ford’a lisans vermesini kapsadığını daha önce belirtiyorlardı.

Diess ortaklığın Ford Ranger pickup platformunun VW tarafından kullanılmasını içerdiğini dün fuarda ifade etti. İki şirketin yöneticileri daha önceki açıklamalarında kapsamlı işbirliğinin getireceği maliyet tasarrufl arına dikkat çektiler. VW yöneticileri de kendi araçlarını Ford’un fabrikalarında üretme konusu basın önünde dile getirdiler. Şirketler işbirliğinin birleşme veya sermaye ortaklığını içermediğini daha önce belirttiler.

Bu arada Volkswagen’in Ford ile ortaklığını duyurmasından hemen önce ABD’nin Tennessee eyaletinde yeni bir elektrikli otomobil fabrikası kurmak için 800 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamasının ABD yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtiliyor.

Otomobil üreticileri ABD ile Avrupa ve Çin arasındaki ticari sürtüşme nedeniyle araçlarını hangi coğrafyadaki fabrikalarda üreteceklerini baştan kurgulamak zorunda kalıyorlar.

Ayrıca dünyanın iki büyük ekonomisi Çin ve ABD’den gelen yavaşlama sinyalleri şirketleri maliyetleri düşürmeye teşvik ediyor. Sektör uzmanlarına gröe VW ve Ford’un işbirliğini bu bağlamda ele almak gerekiyor. Küresel otomobil üreticileri, bir yandan yeni nesil elektrikli ve otonom araç teknolojileri geliştirdikleri, diğer taraftan hali hazırda ürettikleri akaryakıt motorlarının giderek sıkılaşan emisyon kurallarına uyumunu sağlamaya çalıştıkları için giderek artan maliyet baskısı altında kalıyorlar.

Volkswagen fabrika yatırımı planı için umut oldu

Ford Otosan ile Volkswagen’in Türkiye’de bir ticari araç üretmesinin Alman otomotiv devinin geçtiğimiz aylarda açıkladığı yeni fabrika yatırımının da Türkiye’ye gelmesi konusunda umut yarattı. Hatırlanacağı gibi, VW’nin, bünyesindeki Skoda ve Seat markaları için bir fabrika yatırımı planladığı, lokasyonun ise Türkiye, Bulgaristan ya da Romanya olacağı açıklanmıştı. Türkiye’nin adı geçen ülkeler arasında en güçlü aday olduğu konuşuluyordu.