ARGE 250


Pick Up Liginin Lüks Temsilcisi, X Class

Murat Yanık

Son yıllarda otomotiv dünyasında yepyeni bir alışkanlık hayatımızda yer etmeye başladı. Bir çoğunuz hatırlarsınız, 90’lı yıllarda özellikle Amerikan filmlerinde, günlük yaşamlarında pickup kullanan insanlar, özellikle de kadınlar dikkatimizi çekerdi. Ülkemizde ise çift kabin pickuplar sadece ticari amaç ile kullanılan araçlardı. 2009 – 2010 yıllarında ise pickuplar biraz daha günlük yaşama karışmaya, sadece erkek değil kadın sürücülerin de odağına yerleşirken, özellikle şehir merkezlerine uzak yaşayan ailelerde station wagon olarak tercih edilen ikinci araçlar yerini pickuplara bırakmaya başladı.

Lüks otomobilleri ve SUV’ları ile ünlü Mercedes-Benz, X Class ile lüksü pickup pazarına güçlü bir giriş yaparken, doğada da lüksten vazgeçmeyen sürücülerin dikkatini çekmeyi başardı.  Türkiye pazarına girdiği günden bugüne talep patlaması yaşayan X Class, pickup severlerin en çok tercih ettiği modeller arasına girdi.

X Class gerek asfaltta gerekse asfalt dışında ki performansı ile göz dolduruyor. Çok kollu helezonik yaylı arka süspansiyon sayesinde özellikle arka koltuğunu rahatsız olarak kodladığımız pickup segmentinde son derece konforlu bir seyahat gerçekleştirebiliyorsunuz. Geniş lastik izleri sayesinde virajlarda da güvende hissediyorsunuz.

Arka tekerlek tahrikli kullanımdan 4MATIC dört çeker tahriğine geçip, dört çeker modunu “Low” (4L – Düşük Hız) olarak ayarlayıp (arazi tipi devir düşürme dişlisi), arka aks diferansiyel kilidini devreye aldıktan sonra en zorlu arazilerde dahi emin biçimde ilerleyebiliyorsunuz. 220 mm’lik yerden yükseklik, araç ile arazi arasında yeterince mesafe sağlıyor. Hafif arazi üzerinde veya zorlu yol koşullarında ise bir diğer dört çeker modu olan “High” (4H – Yüksek Hız) kullanılabilir. Hafif Off Road severlerin de tercihleri arasında yer alan model, hafta sonları kaçış planlarının da en çok tercih edilenleri arasında.

İç alanda da konfor ve lüksü hissediyorsunuz

Kolay kullanımlı, ergonomik tasarıma sahip kontrol üniteleri ve modern multimedya sistemleri ile donatılan X ile, sürüş esnasında markaya özgü konforun keyfini yaşayabiliyorsunuz. İç mekanda ideal sıcaklığı sağlayan iklimlendirme sistemi, çok yönlü ayarlanabilir rahat ön koltuklar ve konforlu çok kollu helezon yaylı süspansiyon sistemi, yolculuğu tam bir keyfe dönüştürüyor. 1000 kg’dan fazla yük taşıma kapasitesine sahip X Class 3500 kg’a kadar da çekme kapasitesi sunuyor. Merdiven tipi şasi üzerine inşa edilen X, yükleme de de kolaylıklar sunuyor.

3 farklı donanım paketi

Türkiye’de 3 farklı paket ile sunulan X Class’a Pure (6 İleri Manuel Vites) , Progressive (6 İleri Manuel & 7 İleri Otomatik)  ve Power (7 İleri Otomatik) modelleri ile sahip olabilirsiniz. Şu anda ülkemizde sadece X 220 d (163 hp) , X 250 d ( 190 hp) ve X 250 d 4 MATIC (190 hp) modelleri ile satışa sunulan pick up, tüm motorlarda 2.298 cc’lik 4 Silindirli Euro 6 motora sahip.

Gözler X 350d’de

İlk kez yüzünü Cenevre Otomobil Fuarında gösteren X 350d 4MATIC Türkiye’de de merakla beklenmeye başlandı. Özellikle güçlü rakibi VW Amarok 3.0 V6 TDI ile rekabet gücünü artıracak modelin önümüzdeki aylarda Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.