AR-GE 250


Özel röportaj... Toyota CEO'su Hiroshi Kato: ihracatı % 100 artırdık

Turkishtime Dergi

 

 

Toyota, yeni C-HR modelinin rüzgarıyla, 2016 yılında elde ettiği yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gelirini bu yıl 4 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, geçen yıl son çeyrekte seri üretimine başladıkları Toyota C-HR ile yıllık 150 bin adet olan üretim kapasitesinin 280 bin adede çıktığını belirterek şöyle diyor: "Bu yıl, bu artan kapasitenin tamamını kullanarak, 280 bin adet üretim gerçekleştiriyor olacağız. Bu rakam, şirketin kuruluşundan bugüne kadar eriştiğimiz en yüksek üretim hacmidir. Aynı zamanda Avrupa’daki Toyota fabrikaları arasında en yüksek üretim hacmine sahip fabrika ünvanına da erişmiş durumdayız. Üretimimizin yüzde 85’ine tekabül eden kısmı olan 231 bin adet otomobili ise ihraç edeceğiz. 2016 ile karşılaştırdığımızda yılsonu ihracatımız tam iki katına çıkmış olacak."

Toyota, ihracattaki büyük artışı C-HR modeliyle sağladı. Kato dtaylandırıyor: "Toyota C-HR ile birlikte, mevcut pazarlarımız Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada gibi Kuzey Amerika ve Tayvan gibi Asya ülkelerine de ihracata başladık. Halen ürettiğimiz üç model, Toyota C-HR,Corolla ve Verso’yuyaklaşık 100 ülkeye ihracat yolu ile göndermekteyiz. Sadece 2016 nın son çeyreğinde üretimine başlamış olmamıza rağmen, Türkiye’de üretilen ilk crossover ve ilk hibrit olan Toyota C-HR’ın etkisi oldukça fazla oldu. Toyota C-HR, dünyanın her yerinde büyük ilgi gördü ve görmeye de devam ediyor.

Toyota’nın dünya çapındahibrit satışları 11 milyon adedi aşmış ve bu satışların 1.5 milyonu da Avrupa’da gerçekleşmiş durumda. Bizim üretimimiz olan Toyota-C-HR yüzde 77 seviyesi ile en yüksek hibrit satış oranına sahip model olarak başı çekmekte. Bu rakamlar, artık hibrit araçların çok daha fazla kişinin ilk tercihi haline geldiğini gösteriyor. Dolayısıyla Toyota C-HR, global stratejinin de adeta belkemiği durumunda.

Peki yıl sonunda Toyota'yı Türkiye'nin ihracat şampiyonu olarak görebilir miyiz? İşte Kato'nun yanıtı: "2017 sonunda ihracat gelirimiz geçen yıla göre iki katından fazla artmış olacaktır. İhracat liderleri arasında ilk sırada yer almaktan elbette ki gurur duyarız. Fakat, Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketi unvanını almaktan öte, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine ekonomiye ve topluma olan katkımızı arttırarak sürdürmeyi öncelikli hedefimiz olarak görüyoruz."

Toyota'nın gündeminde kısa vadede yeni yatırım yok. Ama rekorlar geldikçe yeni modellerin de gündeme geleceği açık. Kato şöyle diyor:

"Halen haftanın 6 günü 3 vardiyada tam kapasite çalışarak üretim faaliyetimizi sürdürüyoruz. Otomotiv sektöründe, araçların model ömrü bilindiği üzere 4-6 yıl arasında değişmektedir. Bu süreçte mevcut modellerin yenilenmesi ile ilgili yatırımlar sürecektir. Yeni projeler üstlenme konusunda ise her zaman olduğu gibi istekli ve gayretli olmaya devam edeceğiz."

2016                2017              Artış

İhracat(adet)                   116.000                     231.000              %99