AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


SORUN SADECE VOLKSWAGENDE Mİ?

Yeni Avrupa arabaları iddia ettiklerinden yüzde 40 daha fazla karbondioksit salınımı yapıyor. 2001'de bu oran sadece yüzde 8'di. Emisyon skandalıyla gündeme gelen testlerde hile yapanın yalnızca Volkswagen olmadığına işaret eden raporda, Mercedes, BMW ve Peugeot'lı üreticilerin iddia ettiklerinden yüzde 50 daha fazla yakıt tükettiğini belirtiliyor.
Akaryakıt tüketimine paralel olarak karbondioksit salınımının da arttıyor. Bu da fabrikaların iddia ettikleriyle gerçekte olan arasındaki farkı daha da artırIyor. Volkswagen skandalının buz dağının görünen kısmı olduğunu söyleyen Transport and Environment yöneticilerinden Greg Archer, " İddia edilenle gerçek karbondioksit salınımı arasındaki farkın standart bir sürücüye maliyeti senede 450 Euro" dedi.
Mercedes'in testleriyle gerçek hayatta çıkan fark yüzde 48. A, C ve E modellerinde bu oran yüzde 50'ye kadar çıkıyor. Japon markası Toyota dışında Avrupa Birliği 2015 hedefi olan kilometre başına 130 gram karbondioksit standartını karşılayan araba olmadığını söyleyen analizde, test tekniklerinin 1980'lardan beri değişmediğinin altı çiziliyor. Böylece akaryakıt tüketimini etkileyen yeni teknolojilerden hiç biri testlere yansıtılmıyor. Bu durumun diğer markaların yaptıkları testlerin güvenilirliğini de sarstığı belirtiliyor.