AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Tesla CEO'su Musk geri adım attı

Turkishtime Dergi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, hissedarların uyarıları üzerine 72 milyar dolar değerindeki şirketi borsadan çıkarma planından vazgeçti.

Halka açık bir şirket olan Tesla'yı borsadan çıkarmak amacıyla Musk'ın 7 Ağustos'ta başlattığı girişim yatırımcıları şaşırttığı gibi, ABD'deki düzenleyici kurumların da daha ayrıntılı inceleme başlatmalarına yol açmıştı. Tesla'nın borsaya kote bir şirket konumunda kalması geleceği hakkında bazı soruları beraberinde getiriyor. Hisse fiyatları, Musk'ın Tesla'yı hisse başına 420 dolar üzerinden hissedarlardan geri alacağını açıkladığı 7 Ağustos'ta bulunduğu düzeyin oldukça altında 323 dolarda bulunuyor.

Şirketi borsadan çıkarma girişimi hissedarların Musk'ın zarar etmekte olan şirketi kârlı hale getirme kabiliyetini de sorgulamalarına yol açtı.

Musk ve Tesla şirketi, Musk'ın halka arz için gerekli finansmanın "sağlandığı" yolundaki Twitter mesajı üzerine, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) bu iddianın ne kadar gerçek olduğu yolunda başlattığı bir soruşturma ile karşı karşıya. Ayrıca bazı yatırımcıların Musk ve şirkete karşı açtıkları davalar da sürüyor.

Tesla'nın beşte birine sahip olan Musk daha önce, şirketin özelleşmesinde alışılagelmiş "kaldıraçlı borçlanma" yönteminin kullanılmayacağını söylemişti. Bu yöntemde şirket borçlandırılarak hissedarlardan pay senetleri nakit olarak alınıyor.

Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin borsadan çıkarılması için yeterince finansman bulunduğu inancının, bu süreç boyunca daha da güçlendiğini ancak hissedarlarından aldığı görüşler üzerine bu girişimden vazgeçtiğini söyledi.