Turkishtime AR-GE 250


Tesla Volkswagen'i geçti

Kurtuluş Öztürk

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın hisseleri dün 100 milyar dolar piyasa değerini aştı ve Volkswagen'i geçerek dünyanın en değerli ikinci otomotiv markası oldu.

Tesla'nın hisseleri dün ABD Dow Jones Borsası'nda %4,1 değer kazanarak şirketin değerini 102,7 milyar dolara çıkarttı. Almanya'nın ticaretinin yaklaşık %1,19'unu oluşturan Volkswagen'in hisseleri ise 99,6 milyar dolar civarında kaldı.

Dünyanın en büyüğü ise değişmedi, 200 milyar dolara yakın piyasa değeri (197,4 milyar dolar) ile Japon otomotiv devi Toyota.

Trump'tan Övgü

ABD başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde CNBC ile yaptığı röportajda Tesla CEO'su Elon Musk'ı övdü ve kendisi ile konuşarak ABD'de daha çok büyümesini tavsiye ettiğini söyledi.

Trump röportajında: "Şok edici bir büyüme, nasıl bu kadar hızlı oldu anlamadım. Bir yıl geriye gittiğimizde şirketin sonunun geldiğini konuşuyorduk ama şimdi bir anda muhteşem şeylerden bahsediyorlar. Elon ABD'de çok büyük bir fabrika kuracak. Kurmak zorunda, çünkü biz ona yardım ettik, o da bize yardım etmek zorunda" dedi.

Bunun yanında Tesla ABD'de herhangi bir fabrikanın duyurusunu henüz yapmadı. Şirket şu anda Almanya'da Berlin'in yakınlarında kuracağı mega fabrikaya odaklanmış durumda.