AR-GE 250


TOFAŞ CEO'su: Egea’ya gelen yüksek talep ihracatta başarı getirdi, aynı performans devam eder

Turkishtime Dergi

 

Tofaş, Temmuz ayında 2,5 milyonuncu aracımızı ihraç etti. İki yıl kadar önce 1 milyar dolar tutarında yatırımla devreye alınan Egea’ya gelen yüksek talep, Doblo ile Fiorino’nun süregelen başarılı performanslarıyla birleşince şirket sektör ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdi.

 

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markaları ile iç pazarda yaklaşık 120 bin adet satış gerçekleştirmeyi öngördüklerini belirtiyor.

 

Geçtiğimiz yılı ihracat performansı açısından değerlendirebilir misiniz?

 

2017 yılında zorluklara rağmen sektörümüzün istikrarlı bir performans sergilediğini düşünüyorum. Otomotiv pazarı, sektör öngörülerinin ötesinde, bir önceki yılın rakamlarına paralel olarak, 1 milyon bandına yakın bir seviyede kapanıyor. Pazarın eriştiği bu hacmi Türkiye otomotiv sektörünün potansiyelini ortaya koyması açısından önemli buluyorum.

 

Otomotiv endüstrimiz de üretim ve ihracatta büyümeye devam etti; 1,7 milyon seviyesinde üretimle tarihinin en yüksek rakamlarına erişildi. İhracatta da paralel şekilde büyüme gözlemleniyor. 2017 yılı için OSD beklentisi 28,5 milyar dolar. Adetsel yoğunluğun yanı sıra; ulaştığı yetkinlik ile Türkiye otomotiv endüstrisi dünya pazarlarında rekabet eden modellere ev sahipliği yapıyor.

 

Tofaş olarak da 2017 yılında sektörün lider kurumlarından biri olmayı sürdürdük. Üretimde başlangıçtan bugüne 5,5 milyon adede ulaşırken, temmuz ayında 2,5 milyonuncu aracımızı ihraç ettik.

 

İhracattaki artışa hangi modeller öncülük yaptı?

 

İki yıl kadar önce 1 milyar dolar tutarında yatırımla devreye aldığımız Egea Projemizin yurt içi ve yurtdışından aldığı talep ve Doblo ile Fiorino’nun süregelen başarılı performanslarıyla yıl boyunca üretim liderliğimizi devam ettirirken toplam sektör ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdik.

 

Temsil ettiğimiz Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarımız ile iç pazarda yaklaşık 120 bin adet satış gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Fiat markasında Kasım sonu itibarıyla pazar payımızı geçtiğimiz yıla oranla 2 puan arttırmış olmaktan, Fiat Egea’nın bu yılın da en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Önem verdiğimiz bir diğer konu da yerli üretimden satış performansımız: Fiat markasında iç pazardaki satışlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı fabrikamızda ürettiğimiz araçlardan oluşuyor ki bu alanda sektörde lider konumdayız.

 

Ar-Ge’nin ihracata etkisi nasıl oldu?

Ar-Ge 2017’de de odağımızdaydı. Patent sayımız son 3 yılda yüzde 400 oranında artış gösterdi. Avrupa Komisyonu çatısı altında yer alan Ortak Araştırma Merkezi’nin sıralamasında, Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla, 2017 de dahil olmak üzere, üç yıldır üst üste, Türkiye’den ilk sırada yer alan firmayız.

 

Bu yıl nasıl bir performans bekliyorsunuz?

2018’de pazarda bir miktar gerileme yaşanabilir ancak pazarın artık 950 bin - 1 milyon bandına oturduğuna ve yeni yılda da aşağı yukarı bu seviyeleri koruyacağına inanıyorum. Önümüzdeki yıl, sektör olarak üretim ve ihracatta 2017 yılı sonuçlarına paralel bir performans gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Sonuç olarak, Türkiye otomotiv sanayii 2018‘de de Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürecektir. Tofaş olarak 2018 yılında performansımızı bir önceki yıla göre arttırmayı hedefliyoruz.