ARGE 250


Toyota, Mirai ile geleceğin otomobilini hedefledi  

Barış Soydan

Japonca gelecek anlamına gelen Toyota'nın Mirai'si ile otomotiv sektöründe yeni bir çağ başlıyor. Toyota'nın FCV konsept olarak tanıttığı hidrojen yakıt hücreli otomobil, hidrojenle çalışan ilk seri üretim araç olma özelliği taşıyor. 

4 kapılı Sedan olarak tasarlanan ve Aralık ortasından itibaren Japonya'da pazara sunulmaya başlayacak olan Mirai, ilk etapta İngiltere, Almanya ve Danimarka'da, 2017 yılında ise Avrupa'da belirlenecek diğer ülkelerde pazara sunuldu.

Yakıt doğal kaynaklardan

Geleceğin yakıtı olarak gösterilen hidrojen, doğal kaynaklardan veya atık su gibi insan yapısı ürünlerden elde edilebiliyor ve sıkıştırıldığında aküye göre daha yoğunluklu bir enerji ortaya çıkıyor. Saklanması ve taşınması da daha kolay olan hidrojen bu özellikleriyle geleceğin enerji üretiminde önemli bir rol oynayacağa benziyor.

Geleceğin yakıtı hibrid ile birleştirildi

Geleceğin enerji kaynaklarından biri olması beklenen hidrojen ile çalışan Mirai, hidrojen yakıtını elektrik üretmek için kullanıyor. Mirai, Toyota Yakıt Hücresi Sistemi ile yakıt hücresi teknolojisini hibrit teknolojisiyle birleştiriyor ve içten yanmalı motorlara göre üstün enerji verimliliği sağlanıyor.

“0” CO2 salımı ile çevreyi kirletmeyen Mirai’nin ortalama 3 dakikada hidrojenle doldurulan yakıt deposu, devrim niteliğindeki bu otomobili tatmin edici bir menzile de ulaştırıyor. Mirai’nin ön tasarımda yer alan sağ ve sol ızgaralar ise havadan oksijen tedariğini sağlayarak aracın yakıt hücre sistemini soğutuyor.

Mirai, yeni jenerasyon otomobillerden izler taşıyor

Üstün çevreci özellikler

Sıfır karbondioksit salınımı

Dikkat çeken iç ve dış tasarım tasarım

Düşük ağırlık merkezinin getirdiği sürüş keyfi

Sessiz ama güçlü hızlanma performansı ile elektrik motoru

Ortalama 3 dakikada hidrojenle doldurulan  yakıt deposu

Maksimum 178 km/s hız

100 km'lik hıza sedece 9.6 saniyede ulaşıyor

Tek depo ile 480 km

1850 kg ağırlık

4.890 mm uzunluk, 1.815 mm genişlik, 1.535 mm yükseklikve 2.780 mm dingil mesafesi

Hibrit satışta 7 milyon rekoru

Toyota, ilk seri üretim hibrit otomobilinin piyasaya sunulduğu 1997 yılından bugüne kadar gerçekleştirdiği toplam 7 milyon 53 bin adet hibrit otomobil satışıyla rekora imza attı.

Bugün itibari ile 90 ülkede 27 farklı hibrit ve 1 adet plug-in hibrit modeli pazara sunmakta olan Toyota, 2015 yılı sonuna kadar 15 yeni hibrit aracını daha satışa sunmaya planlıyor. Bu satış adetleri ile hibrit otomobiller, benzinli otomobillere kıyasla 49 milyon ton daha az CO2 salımı ve 18 milyar litre benzin tasarrufu gerçekleştirdi.