ARGE 250


Turkishtime yazarından, son 1 yılın en iyi otomobilleri

Barış Soydan

 

 

Tunç Altınbaş'ın 2015’te test ettiği ve onayladığı en iyi otomobiller.

 

 En çekici dört çeker: Hyundai Tucson!

Nasıl göründüğünüz önemliyse baştan sona çok şık gözüken bir dört çeker yeni Tucson. 1.6 litre turbo 177 beygirlik motoru ve 4x4 çekiş sistemiyle geliyor. 81 bin 600 TL’den başlayan fiyatlarla sizleri bekliyor. Arkaya doğru yükselen kaslı yapısıyla yandan Porsche Cayenne’i andırıyor. Herhangi bir ürünü satın alırken %80 duygularımızla karar verdiğimizi göz önünde bulundurursak, tam da duygularımıza hitap etmeyi başaran bir Hyundai ile karşı karşıyayız.

Yerden yüksekliğine rağmen sürüş stabilitesinin tatminkar olduğu, 1.6 litrelik motordan nasıl 177hp üretmişler diye artık şaşırmadığımız güçlü bir performans sunan Tucson’u yılın ‘en çekici dört çekeri’ ilan ediyorum.

 

D Sınıfı birincileri: Volvo S60, Ford Mondeo, Peugeot 508!

Üç tane birinci mi olur diyeceksiniz? Üçüne de bayıldım, gerçekten her biri ayrı bir ihtiyacınızı yanıt verirken geniş, ideal bir aile sedanı aynı zamanda bu kadar da sportif olabilir mi sorusuna üçü de aynı cevabı verdi. Evet!

Ford Mondeo o kadar güzel bir sedan ki, satışa sunulması için iki Autoshow bekletilmiş olmamızı hala anlamlandıramıyorum. Güzel şeyler için beklenir diyen Ford, geçen yaz Mondeo dizeli de ülkemizde satışa sunarak kaleyi tamamladı. 1.6 litrelik benzinli Mondeo’yu ilk test eden gazetecilerden olmadığıma seviniyorum. Çünkü neredeyse hepsi yazdıkları yüksek yakıt tüketimi konusunda yanıldı. Yeni otomobillerin ilk 1000km’deki normalden yüksek yakıt tüketimine hepimiz aşinayız.

Mondeo’nun test sırasında en fazla 8.5 litre yaktığını kayda aldım. Yani motora bin kilometrenin üzerinde bir vakit verdiğiniz zaman 100km’de yakıt tüketimi ortalama 7.2 litreye inebiliyor. Bu da günümüz teknolojisinde böylesine büyük ve şık bir otomobil için mükemmel bir değer. Mondeo sınıfının çok üzerinde bir lüks hissini çok uygun fiyatlara sunuyor. Kendinizi içinde James Bond gibi hissettiğiniz lüks bir sedan için yıl bitmeden harekete geçin!

 

Yeni Volvo S60: İsveçli sporcu

İlk S60 bu sınıftaki birçok üreticiye D sınıfını otomobillerin de sportif gözükebileceğini gösteren öncü bir modeldi. Sporcu siluetini koruyan yeni S60’ın güçlü T3 benzinli motorunu test ettim. Her yönüyle güven veren bu otomobilin ne kadar güvenli olduğunu anlamak için teknolojik unsurlara gerek yok. Kapısını açın ve İsveç çeliği kapının sizi dış unsurlardan ne kadar uzakta tuttuğunu ölçün! Sadece kapılarının iç genişliği bile aileniz için neden bir Volvo aldığınızı açıklamak için yeterli olacaktır.

Fakat Volvo, S60 ile bizlere başka bir şey söylüyor tabii duymak isteyenler için: ‘Ben artık sadece güvenli değil teknolojik, trendy, çok sosyal ve genç bir sporcuyum da!’

Hatırlarsanız, Volvo özellikle 13-24 arasındaki gençlerin gözdesi Alacakaranlık Efsanesi filmlerinde soluk benizli vampir Edward ve ailesiyle ürün yerleştirme yapıp tam da ‘sade güvenliğin ötesinde farklıyım ben’ diye haykırmıştı. S60 T3 gerçek anlamda çok keyifli bir otomobil. Onunla bir an önce yola çıkmak için can atıyorsunuz.

 

Peugeot 308 En Ekonomik Dev!

Beş metre uzunlukta bir sedan hayal edin. Yaklaşık 1.5 ton ağırlığında. Sürücü koltuğunu en arkaya alsanız bile 1.90 metre boyumla arka koltukta rahat ettiğim büyüklükte bir sedan. 508 çok şık bir dış tasarıma sahip. Aynı zamanda içeride de ancak bir Fransız’ın sunabileceği sanatsal ince detaylarla donatılmış. Kokpitin malzeme kalitesi en üst seviyede. Evet, orta sınıf bu sedan emin olun E sınıfı lüks otomobillerle artık yarışır seviyede.

 

Yeni EAT6 (Efficient Automatic Transmission) şanzıman

Evet Peugeot, şimdiye kadar neredeydin? Bir önceki otomatik vitesiyle bizleri hayal kırıklığına uğratan Peugeot, yeni 508’e yeni harika bir tam otomatik şanzıman ekleyerek kendisini affettirdi. Vites geçişlerini artık hiç hissetmediğimiz yeni 508 gerçek anlamda bir kalite/fiyat/düşük yakıt tüketimi rekor kırıcısı!

 

Crossover sınıfı liderleri: Nissan Qashqai ve Renault Kadjar!

Kadjar, sadece model ismiyle bile ‘farklılık konusunda biz korkmayız’ diyen bir Fransızın kendinden eminliğinde tasarlanıp üretilmiş bir crossover. Captur’un ağabeyi Kadjar öyle bir iddia ile geldi ki, kendisi ile aynı üretim platformun ürünü kardeş Nissan Qashqai’ye iyi bir alternatif oluşturuyor. Ürün olarak derine indiğinizde, birinde Renault diğerinde Nissan logolarının olduğu birbirine çok yakın otomobillerden bahsediyorum. Tercih sizin ama ben hem çok farklı, çok trendy hem de çok şık ve teknolojik bir crossover istiyorum, diyenlerdenseniz hadi Kajdar’layın!

 

Lider Qashqai!

Crossover sınıfının yaratıcısı bir efsaneden bahsediyoruz. Ülkemizde ve diğer birçok ülkede bu segmentin pazar lideri. Bu sınıfın büyümesi onu korkutmuyor, aksine pazar payını artırıyor. Nissan da, müşterilerin Qashqai’den beklentilerinin hep bir iki tık üzerinde yenilikler ve teknolojileri getiriyor. Nissan öyle kapsamlı bir ürün segmentasyonu sunabiliyor ki, Qashqai seriyle tatmin etmediği herhangi bir müşteri ihtiyacı kombinasyonu bırakmıyor.

 

Kompakt sınıfın birincisi: Yeni Kia Cee’d

Önce model ismine bir bakın: Kimin aklına gelir Cee’d? Çok yaratıcı Güney Korelilerin elbette.

Cee’d tek kelimeyle ilk yaratıldığı an itibariyle Kia’nın ne kadar farklı, ne kadar güçlü ve ne kadar sportif olabileceğinin kanıtı oldu. Kompakt sınıfın en iyisi, Pro Cee’d modeli ile tasarımda limitleri ne kadar zorlayabileceğini Avrupa pazarına kanıtlayan Kia, Cee’d ile de model isminin anlattığı gibi batı topraklarına tohumlarını yıllar önce attı, artık şimdi yenilenen son jenerasyonuyla ürünlerini toplamaya gelmiş. Örneğin, 7 ileri DCT şanzıman ile yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlıyor. Test süresince 100km’de ortalama 4.7litre dizel tüketti.

Yeni Kia Cee’d sportif sürüş karakteri, çok daha dengeli yol tutuşu, yere yakın kaslı silueti ve ileri teknolojisiyle sınıfının en iyi kalite/fiyat avantajına sahip.

 

Almak kadar bakmak da lazım

Peki, beni dinlediniz ve yılın son ayı uygun hale gelen fiyatlarla bütçenize göre bir otomobil aldınız. Bitti mi? Hayır, yeni başladı. Şimdi sahip olduğunuz diğer ürünler gibi onu temiz tutup uzun yıllar sizinle birlikte ilk günkü güzelliğinde kalması için onu korumanız lazım.

 

Bunun için doğru adresi buldum!

Otomobilinizi yıkamak da bir keyif. Gülüyorsunuz değil mi? Çünkü dünya sizi şartlamış. Kendi otomobilinizi en son ne zaman yıkadınız? Nerede yıkayacağım bir bahçem mi var, doğru bir cevap. Hızlı dünya sizi esir almış, mülkiyet duygularınızla en fazla bağlantı kurabildiğiniz otomobilinize bakıp onu korumak konusunu bile başkalarına bırakıyorsunuz.

Peki, kabul ediyorum, ama öyle iyi yapsınlar ki, oturduğunuz evin dörtte, maksimum beşte biri fiyatındaki otomobilinizi temizlik ve bakım konusunda sadece en iyi ellere emanet edin.

Ülkemizde hala içini tam dolduramadığımız bir ibare ‘müşteri memnuniyeti’. Ama Efe Otomotiv Sonax Ataşehir tam 15 yıldır bu iki kavramın içini dolduruyor. 2010 yılında Sonax Türkiye’nin ülkemizde ilk kurulmasıyla birlikte yola çıkan Efe Ataşehir, Asya yakasının lider oto bakım ve yıkama servisi. Lider bayii, kurumsal markalar Peugeot’dan, Honeywell’e, Pimapen’den Gittigidiyor.com’a geniş bir müşteri kitlesini memnun ediyor.