AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Turkishtime'ın Opel Insignia incelemesi

Barış Soydan

Turkishtime yazarı Tunç Altınbaş test etti, yazdı

 

Insignia ismi Latinceden geliyor. Fark edilir bir işaret, unvan, rütbe, amblem demek. Opel’in yeni Insignia ile ne kadar yükseği hedeflediğini daha model isminden anlıyoruz. Peki, vergi avantajlı 1.6 litre dizel motor 136 beygir güç ve otomatik vitesle gelince ‘yeterince fark ediliyor’ mu?

Evet ediliyor. Sorunun cevabını baştan vermek istemezdim ama yeni Opel Insignia hem çok lüks hem de çok teknolojik. Onunla geçirdiğimiz üç günü sizlere anlatmadan önce heyecanımı bastıramadan baştan söylüyorum. Selefi Opel Vectra’nın dizel otomatiğini sadece 2 litre motor ile satın alabiliyorduk. Fakat şimdi Opel, ülkemizin düşük hacimli dizel motor otomatik vites sevdasına, yüksek beygirli motorlarla cevap veren modellerle “rekabette ben de varım” diyor.

Teknolojik lüks

Insignia her şeyden önce ileri teknoloji ve lüksle donatılmış. Thatcham hırsızlığı önleyici güvenlik sisteminden krom kaplı cam çerçevelerine, büyük 8’’ renkli sürücü bilgi ekranından, geri görüş kamerasına, 8 yönlü elektrikli ayarlanabilir koltuklardan, 4 yönlü elektrikli bel desteği ayarına, ödüllü sürüşe duyarlı Bi-Xenon ön farlardan, kanat şekilli LED gündüz farlarına, lüks ve teknolojiyi bir adım öteye taşıyor. Asıl önemli olan noktası ise 9 farklı otomatik aydınlatma modu sayesinde gece yapılan sürüşlerin hem daha güvenli hem de daha konforlu olması.

Telefon ekranı görüntünüz 8’’ renkli ekranda

Insignia’nın içindeyken bir uçağın kokpitindeymiş gibi hissediyorsunuz. Telefon ekranınız bir küçük dokunuşla orta konsoldaki büyük renkli ekrana aktarılabiliyor. Aracın içindeki ısıyı değiştirmek için bile dokunmatik şık siyah yüzeyler tasarlanmış. Soğutma özellikli deri koltuklarıyla Insignia oldukça şık ve üst sınıf bir otomobil.

Sürüş özellikleri

Teknik özelliklerine baktığımızda 1.6 lt. dizel motor tam 136 hp ve 320 Nm tork üretiyor. Fakat özellikle kalkışlarda ve ara hızlanmalarda bu rakamlardaki dinamizmi tam hissedemiyorsunuz. Insignia yüksek hızlarda ve yolda genel olarak çok stabil, içinde geçirdiğiniz her an güvenli hissettiriyor ama ondan spor bir performans beklememek gerekli. Yakıt tüketiminde de iddialı olan Opel Insignia sürüş süresince ortalama 5 lt. dizel tüketti. Bu da böylesine büyük bir otomobil için gayet makul bir değer. 83 bin liradan başlayan fiyatlarla gelen yeni Opel Insignia lüks ve teknolojiyi seven sürücüler için model ismi gibi ‘fark yaratan bir aile otomobili’.