ARGE 250


Volkswagen'in sahte yazılımının altından iki süper mühendis çıktı

Barış Soydan

Volkswagen'in emisyon değerlerini olduğundan düşük gösteren yazılımı kim hazırladı? Dünya şimdi bu soruyu tartışıyor. Wall Street Journal'ın bugün yayınladığı bir habere göre hedefte iki isim var: Audi'nin baş mühendisi Ulrich Hackenberg ile Porsche'nin Le Mans yarışını kazanmasını sağlayan motorları üreten ekibin lideri Wolfgang Hatz.

Gazeteye göre iki isim de Alman otomotiv sanayinin yıldızları olarak görülüyordu. Martin Winterkorn'un VW CEO'luğuna getirildiği 2007 yılından kısa süre sonra şirketin Ar-Ge biriminde üst düzey yöneticiliklere atanmışlardı.

İki mühendis, ABD'deki satış hedeflerini yakalamak için, dizel motora kuşkucu yaklaşan Amerikan tüketicisini ikna etmek amacıyla, değerleri olduğundan düşük gösteren yazılımı ürettiler.

Hackenberg, VW’nin modüler üretiminin yaratıcısı olarak tanınıyor. Geçmişte Audi için çok sayıda model geliştirmişti. Hackenberg'in imza attığı modeller arasında a4 de var.

Otomobil yarışı delisi olan Hatz, Volkswagen'e 2001'de katılmıştı. 2011'den bu yana Porsche'nin Ar-Ge birimini yönetiyordu. Onun döneminde Porsche, uzun bir aradan sonra Le Mans'ın 24 saatlik yarışını kazanmıştı.

Tabii iki mühendisi suçlamak, gerçeğin sadece bir kısmını göstermek olur. Wall Street Journal'a göre geri plandaki asıl faktör, CEO Winterkorn'un iddialı satış hedefleriydi. Winterkorn, VW'nin Amerika yöneticilerine satışları 10 yıl içinde üçe katlayıp en az 800 bine çıkarma hedefi koymuştu... Winterkorn, 2018 yılına kadar bu ülkede e pazar lideri olmayı da hedefliyordu. Yüksek hedefler, iki süper mühendisi başarıya ulaşan "kısa yollar" üretmeye zorladı...

Wall Streeet Journal'dan derleyen: Turkishtime