Turkishtime AR-GE 250


Volkswagen’in Türkiye yatırımı iş dünyasını memnun etti

turkishtime

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı fabrika yatırımı iş dünyasında heyecan yarattı.

Volkswagen, Manisa’da planladığı fabrika yatırımı öncesinde şirketi kurdu. 943.3 milyon TL sermayeli şirketin adı ‘Volkswagen Turkey Otomotiv AŞ’ oldu. 

300 bin araç üretme kapasitesine sahip olacağı söylenen fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanırken, fabrikada istihdam edilecek 5 bin personel için Manisa'da konut planlamalarının başladığı öne sürülüyor.

Fabrikada ağırlıklı olarak Volkswagen'in popüler sedan modeli Passat'ın üretilmesi bekleniyor. Volkswagen, bir yılda üretilecek olan 40 bin Passat modelini, sadece Türkiye pazarına sunmayı planlıyor. Passat ile aynı platforma sahip Skoda Superb'in de üretileceği fabrikada, yine aynı altyapıyı paylaşan Skoda Karoq ile SEAT Ateca'nın da montajlanacağı belirtiliyor.

Volkswagen Manisa fabrikasının, Orta Doğu ülkelerine de ihracat gerçekleştirileceği biliniyor.

İş Dünyası'ndan Pozitif Mesajlar

Bu yatırım haberinin ardından iş dünyasının önde gelen iş insanlarına bu yatırımın anlamını sorduk; görüşlerini aldık.

Ömer İltan Bilgin: "Volkswagen’in bu girişimi Türk otomotiv sanayinin makus talihini yenmiştir."

Türk otomotiv sanayi 1960-1970 yılları arasında lisanslı montaj üretimine geçmesi ile doğmuştur. 1970-2000 yılları arasında kurulan otomotiv fabrikaları ve gelişen yan sanayisi ile tam entegre bir üretim üssü olmuştur. Kurulu kapasite yıllık 2 milyon araç civarındadır. İşte otomotiv sanayimiz yıllarca bu adede takılıp kalmış ve münferit bazı tevsi yatırımları dışında adet artışı yaşanmamış ve birçok yeni yatırım maalesef Slovakya, Çek Cumhuriyeti hatta Kuzey Afrika ülkelerine kaçırılmıştır.

25 yıldır ilk defa yeni bir markanın memleketimize gelmesi otomotiv yan sanayimize de moral olmuştur. Tabiri yerinde ise Volkswagen’in bu girişimi “ Türk otomotiv sanayinin makus talihini yenmiştir.” Fabrika çalışınca otomotiv ihracatımızı arttırdığı gibi ithalatını da azaltacaktır. Hayırlı olsun.

Ömer İltan Bilgin
KSO 24. Grup Meslek Komitesi Başkanı

Tunç Doğan: "Volkswagen firmasının Türkiye’ de yatırım kararı alması Türkiye’nin hala yatırım cazibesini yitirmediğinin göstergesidir."

Volkswagen firmasının Türkiye’ de yatırım kararı alması Türkiye’ nin hala yatırım cazibesini yitirmediğinin göstergesidir. Bu karar, Türkiye ekonomisine ivme kazandırıcı etkisi ile uzun vadede olumlu sonuçları daha iyi görülecektir. Diğer büyük otomotiv firmalarının da, Türkiye yatırım  stratejilerini gözden geçirmelerine sebep olacaktır. Ayrıca, kaldıraç etkisiyle yabancı yatırımcıları ülkemize çekecektir.

Yatırımın gelmesini etkileyen başlıca sebepler arasında verilen teşvikler, nitelikli iş gücü, otomotiv sanayi tecrübeli teknolojik yan sanayi oluşumu başlıca sebepler arasında gözükmektedir.

Otomotiv sektöründe 2023 hedeflerine ulaşmak için en az iki tane daha otomotiv firmasının Türkiye de yatırım yapması gerekliliği vardır. Otomotiv firmalarının artması ile, katma değerli ürün üreten yan sanayilerimiz de artması sonuç olarak cari açığa etkisi olumlu olacaktır.

Tunç Doğan
Hema Endüstri Genel Müdürü

Baran Çelikten: "Bu yatırımı, bugün 30 milyar USD’nin üzerinde seyreden otomotiv ihracatımızı 40 milyar USD bandına çıkaracak bir adım olarak da görebiliriz."

Otomotiv endüstrimizin gelecek hedefleri için ülkemize yeni yatırımların çekilmesi gerektiği hususunu yıllardır her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. 20 yıldan fazla süredir Türkiye’de sıfırdan ana sanayi yatırımı yapılmamıştı. Bu nedenle VW’in yatırım kararı endüstrimizin geleceği açısından çok önemli. VW yatırımının tedarik endüstrisinde de yeni yatırımlar getirmesi muhtemel. Ayrıca nispeten zorlu bir ekonomik süreç sonrasında ülkemizin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu göstermesi açısından da önemli. Bu yatırımı, bugün 30 milyar USD’nin üzerinde seyreden otomotiv ihracatımızı 40 milyar USD bandına çıkaracak bir adım olarak da görebiliriz. 

Baran Çelik
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Çetin Nuhoğlu: "Dünyadaki algımıza da pozitif yönde büyük katkı sağlayacaktır."

Bu dönemde çok anlamlı! Dünyadaki algımıza da pozitif yönde büyük katkı sağlayacaktır. Avrupa Birliği ülke yöneticilerinin, bir kez daha, Türkiye’ye katılım müzakerelerinde haksızlık yaptıklarını anlayacaklardır.

Çetin Nuhoğlu
Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı

Alper Kanca: "Türk ekonomisine duyulan güveni göstermesi açısından çok kıymetli bir tercih."

Son 20 yıl içinde Türkiye’de tamamıyla yeni bir tesis, yeni bir marka anlamında ilk defa böyle bir yatırım geliyor. Bu açıdan çok önemli. Otomotiv sanayinde yeni tedarikçilerin Türkiye’ye gelişin önünü açacak, mevcutların yeni yatırımlarının da tetikleyicisi olacaktır.

Ayrıca etkileşimde bulunduğu bir çok sanayi kolu ve ondan daha da önemlisi Türk ekonomisine duyulan güveni göstermesi açısından çok kıymetli bir tercih olarak değerlendiriyorum.

Alper Kanca
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Emre Alkin: "Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapması ülkemizin geleceği için ümit vermektedir."

Özellikle otonom araçlar ve yeni otomotiv teknolojilerinin getirdiğini dinamizmi düşündüğümüzde, Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapması ülkemizin geleceği için ümit vermektedir.

Prof. Dr. Emre Alkin
Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı