ARGE 250


Volvo'nun 'otonom beyni' Nvidia Drive PX 2 oldu

Zehra Tike

Yakın zamanda derin öğrenme alanında yaşanan gelişmeler, bilgisayarların dış dünyayı görüntü olarak algılama gücünü büyük ölçüde genişletti. Geniş miktarda veri ve işlem gücü kullanarak –insan algoritmalarının erişiminin ötesine geçen bir seviyede– hareketli bile olsa kompleks görsellikteki nesneleri tanıyan programlar geliştirildi. Sürücüsüz (otonom) otomobillerde çoklu sensörlerden gelen veriyi yorumlayan ve bunun için geniş hesaplama kaynakları kullanmakta olan bu programlar bulunuyor.

Sadece bir tablet büyüklüğüne sahip araç bilgisayarı Nvidia Drive PX 2, bu görevleri yerine getirmek üzere otonom (sürücüsüz) Volvo’larda bundan böyle yapay zeka olarak işlev görecek.Üstün hesaplama yeteneğine sahip Nvidia Drive PX 2, otomobillerin çevredeki nesneleri tanıması, potansiyel tehditleri öngörmesi ve güvenli bir biçimde navigasyon yapması için derin öğrenme işlemi gerçekleştiriyor. 8 TeraFLOPS işlem gücüyle -150 MacBook Pros’a denk- gerçek zamanda çoklu sensörlerden veri işleyerek şeritleri, araçları, yayaları, levhaları ve daha pek çok şeyi 360 derece algılıyor ve yerlerini belirliyor. Ve çoklu oto pilot işlevlerini yerine getiriyor.

İsveçli otomobil üreticisi Volvo Cars, derin öğrenme bazlı hesaplama motoru Nvidia Drive™ PX'i lüks araç segmentindeki modeli XC90 SUV'un otonom sürüş testlerinde kullanacak. CES 2016'da lansmanı yapılan PX2 işlemci, 12 adet video kameranın verilerini, buna ek olarak lidar, radar ve ultrasonik sensörlerin bilgilerini aynı anda işleyebilecek kapasiteye sahip. Volvo’nun otonom pilot programı Drive Me kapsamında yapılan işbirliğiyle bu işlemci şirketin yürüttüğü 'sürücüsüz testlerinde' kullanılacak. XC90 SUV filosu, Göteborg civarında otonom olarak, diğer yerlerde ise yarı otonom olarak sürüşe çıkacaklar.