ARGE 250


AVM'lerde 'okula dönüş' ve 'kampanya' bereketi

Turkishtime Dergi

Okulların açılmasının ve yaz sonu indirimlerinin etkisiyle, AVM’lerdeki Eylül ayı Perakende Ciro Endeksi, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre enflasyondan arındırılmadan nominal olarak yüzde 31,5 arttı. Üçüncü çeyrek artışı ise yüzde 28,1’e yükselerek 2018’in en yüksek çeyrek artışına imza attı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi’nin Eylül ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre Perakende Ciro Endeksi, 2018 Eylül döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 31,5 artış kaydederek 284 puana yükseldi.

Enflasyondan arındırıldığında ve bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 5,6 oranında artış kaydeden Perakende Ciro Endeksi, üçüncü çeyrek bazında ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 28,1 artış göstererek 2018’in üçüncü çeyreğinde 292 puana ulaştı.

Eylül 2018 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 2,1’lik bir artış yaşandığı gözlemlendi. Ziyaret sayısı endeksi üçüncü çeyrek bazında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 1’lik artış kaydetti.

AYD Başkanı Hulusi Belgü konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Eylül ayında bir kez daha enflasyonun üzerinde bir artış kaydeden Perakende Ciro Endeksi’nin yüzde 31,5’luk yükselişinin en büyük iki etkeni okula dönüş dolayısıyla AVM’leri tercih eden ziyaretçilerimiz ve perakendecilerimizin hayata geçirdikleri yaz sonu indirimleri oldu.

Her yıl Eylül ayında yaşanan bu artışı geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda, yüzde 5,6 gibi azımsanmayacak bir yükselişle karşılaşıyoruz. Bu gelişmede elbette ülkemizin dört bir yanında geçtiğimiz yıldan bu yana açılan AVM’ler ve halkımızın bu AVM’lere olan güveni de etkili…

Ayrıca çeyrek bazda değerlendirdiğimizde ciro artışı yüzde 28,1 olarak karşımıza çıkıyor ki bu da 2018 yılındaki çeyrek bazda en yüksek artışını 3. çeyrekte yaşadığımız anlamına geliyor. Eylül ayında kategori bazında en yüksek artışı ise hipermarket ve giyim kategorilerinde gözlemledik. Bu durum bize ziyaretçilerimizin AVM’lerde daha çok temel ihtiyaçlarına yöneldiğini ve bahsettiğimiz yaz sonu indirimlerinden faydalandığını gösteriyor. Aynı şekilde hem çeyrek bazlı hem de Eylül ayında gözlemlenen ziyaretçi artışı, yaz tatili henüz bitmemiş olsa da AVM ziyaretlerinin artış trendinde olduğunu gösteriyor” yorumlarında bulundu.