ARGE 250


Çocuk perakendesi 10 milyar TL'ye ulaştı

Barış Soydan

0-14 yaş arasındaki çocuk nüfusu 19 milyona ulaştı. Çocuk perakendeciliğinin yarattığı ekonominin 10 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. Yerli ve yabancı markalar için ortam büyümeye oldukça elverişli.

Perakende sektörünün bütün olarak büyüdüğünü her daim söylüyoruz. Sektörü kategorize ettiğimizde de karşımıza çıkan rakamlar sevindirici. Özellikle çocuk perakendesinde yerli ve yabancı markalar yılı önemli büyüme rakamları ile kapatıyorlar. Biraz verilere bakarsak; Türkiye’de 0-14 yaş arasındaki çocuk nüfusu 19 milyona yakın. Otomobilden gıda ürünlerine kadar pek çok alışveriş kararında etkisi olan çocuklar, aile bütçelerinden de en çok payı alan grup. Bugün çocuk perakendeciliğinin 10 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor.

Çocuk perakendesinin yerli oyuncularından olan Civil'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yıldıran geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenledi ve orada önemli bilgiler verdi: “Çocuk perakendesinde markalar için ortam büyümeye oldukça elverişli. Biz de bu ortamdan beslenerek, her geçen yıl mağaza zincirine yenilerini ekliyoruz. Şu anda 53 mağazayla hizmet veriyoruz. Bir ay içinde Beylikdüzü, Adana ve Gebze’de yeni mağazalar açacağız. 2016’nın ilk çeyreğinde Bursa’daki ikinci ve İstanbul Maltepe E-5 yanında ise ilk mağazamızı açacağız. 2016’nın ikinci çeyreğinde Ege Bölgesi’ne yöneleceğiz. 2016 ciro hedefimizİ 350 milyon TL olarak belirledik.”