OSB Yıldızları Araştırmması


Erkekler spor alışverişinde açık ara önde

Spor ve outdoor kategorisinde toplamda yaklaşık 70 bin işlemi inceleyerek yaptığı veri araştırmasında* GittiGidiyor, yılın ilk üç ayı için cinsiyet, il ve öne çıkan tercihlere göre bu kategorinin trendlerini açıkladı. Sonuçlara göre, bu kategorilerde alışveriş yapan erkek üyeler yüzde 78, kadınlara yüzde 22 oranla adet bazında 3 kat daha fazla spor ile ilgili ürün satın alıyor. Bunların başında ise giyim ve aksesuar kategorileri geliyor.

GittiGidiyor’un 2015 ilk çeyrek verilerine* göre kadınlar en çok seyahat çantası, koşu bandı, pilates ekipmanları, kondisyon bisikletleri, kronometre/adımsayar gibi ürünlere rağbet gösterirken; erkekler, dambıl, ağırlık setleri, ağırlık kemeri, ve eldiveni satın alıyor. Erkekler kadar olmasa da geçen yıllara göre kadınların boks ekipmanlarına olan ilgisinin arttığı da dikkat çeken veriler arasında.

Erkekler dışarda, kadınlar evde spor yapıyor

GittiGidiyor’un 2015 ilk çeyrekte gerçekleşen alışveriş hareketlerine göre gerçekleştirdiği veri incelemesinde erkekler, outdoor ekipmanlarına (çakı, el feneri, avcılık, ve kamp ürünleri, krampon gibi) kadınlardan daha fazla ilgi gösterirken kadınlar evde spor yapmaya yönelik ürün ve aksesuarlara (top, mat, bant, atlama ipi, mekik sehpası, step ürünleri) yöneliyor. Tüm çeyrekte ise hem kadınların hem de erkeklerin en çok satın aldıkları ortak ürünler çocuk bisikleti ve masaj yatağı olarak belirlendi. Bu yılın Ocak, Şubat ve Mart verilerine göre spor ve outdoor kategorisinden en çok alışveriş yapan şehirler sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli oldu.